10. března  2011 v 10:40  rubrika: Jeden svět

Maratóncem po osmdesátce

Záběr z filmu Na stupních vítězů - Foto: Jeden svět

Záběr z filmu Na stupních vítězůFoto: Jeden svět

Německý režisér Jan Tenhaven představil na filmovém festivalu Jeden svět netradiční film o stárnutí evropské populace. Natočil příběhy několika vrcholových sportovců-seniorů. V dokumentu Na stupních vítězů figuruje i dvaaosmdesátiletý český atlet Jiří Soukup.

Na mistrovství světa atletů-seniorů, které koná každé dva roky, běžně přijíždí osm až devět tisíc lidí a startují v různých věkových kategoriích. 

„Nejdřív jsem si myslel, že to bude trochu divné, točit osmdesáti, devadesáti nebo dokonce stoleté sportovce. Zjistil jsem ale, že to jsou úžasní lidé,“ líčí režisér, po zkušenosti ze šampionátu ve finském Lahtí. 

Nejvíc ho překvapil humor, ale i ctižádost sportovců-seniorů. 

Soutěž o centimetry 

Někteří atleti, které režisér na šampionátu seniorů potkal, závodili na mezinárodních akcích už ve 30. letech minulého století. 

Jeden ze závodníků a protagonistů filmu Jiří Soukup z Hradce Králové s úsměvem dává k dobru, že když ve 48 letech s maratónem začínal, běžel ho něco přes dvě hodiny, zatímco letos na to potřeboval 7,5 hodiny. 

Trénuje tak, že chodí pěšky šestikilometrový okruh, jednou za týden běhá na čas, aby 42 kilometrů maratónu zvládl na čas. 

„Zdálo by se, že se pereme o každý centimetr, ale když závody skončí, jsme zase kamarádi,“ líčí své zkušenosti ze šampionátu, kde skákal do výšky. 

Tvrdohlaví hrdinové  

Jiří Soukup připouští, že výkonnost s věkem ubývá. Pravidelný pohyb ale pěstoval odjakživa. Byl nejen atletem, ale také jezdil na koni, nebo se věnoval desetiboji. 

„Naši hrdinové jsou hodně tvrdohlaví, říkají svým blízkým, že trénovat nepřestanou,“ líčí postoje protagonistů filmu režisér Tenhaven. 

Došlo mu, že stáří má mnoho podob a že život někoho, komu je devadesát, je úplně jiný než jeho vrstevníků před třiceti lety. 

 

Senioři sportují s humorem. Téma pro Martinu Maškovou, která se hlasí z pražské Galerie Langhans.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas