12. března  2011 v 18:05  rubrika: Jeden svět

Reportér, který hájí tvůrce Wikileaks: Západ války nezvládá

Portál Wikileaks - Foto:  WikiLeaks

Portál WikileaksFoto:  WikiLeaks

Britský válečný zpravodaj Vaughan Smith před časem ukryl ve svém domě tvůrce serveru Wikileaks Juliana Assange a hájí ho. Tvrdí, že mu mocní upírají základní práva.

„Mstí se mu za to, že provokuje a problémy, na něž upozornil, neřeší,“ řekl Rádiu Česko Smith. 

Podle něj prý nejméně dvanáct osobností amerického veřejného života, včetně bývalé prezidentské kandidátky Sarah Palinové, hrozilo Assangeovi smrtí. 

Obětní beránek?  

Smith je bývalý voják a dnes respektovaný novinář známý z válek v Iráku i Afghánistánu. Má za to, že by si důvěrné informace, které Assange zveřejnil, měli ochránit sami Američané. 

Švédský list Express vydal v den našeho rozhovoru zprávu o tom, že policistka, která se podílí na Assangově vyšetřování, znala ženu, která ho obvinila ze znásilnění. 

„Kdyby nebyl Julian veřejně známý, nic by se mu nestalo,“ míní britský reportér. Dodává, že na rozdíl od Británie, by ve Švédsku Assange musel zůstat ve vazbě až do soudního stání, a tím by ohrozil fungování Wikileaks. 

Přínos serveru založeném na úniku informací z tajných depeší diplomatů vidí Vaughan Smith v tom, že rozkrývají věci, které Západ v Afghánistánu a Iráku nezvládá. 

Krev a prach  

„Proč generálové mluví o lidských právech, a přitom tají masakry civilistů nebo zneužívání humanitární pomoci?“ ptá se bývalý voják.
Televize Al-Džazíra právě odvysílala Smithův dokument Krev a prach, který odmítly britské televize. 

Vaughan Smith v nich nechal záběry amerických vojáků, kteří právě přišli o nohu při výbuchu, smrt Afgánců v přímém přenosu nebo utrpení žen a dětí. 

Válečný deník 

„Západní televize nás zásobují čísly, ale ta nám neumožní pochopit válku,“ hájí svůj přístup filmař. 

Argumenty, že by úniky informací na Wikileaks mohly ohrozit operace spojenců v Afghánistánu nebo jejich místní pomocníky, Vaughan Smith odmítá. 

„Neřekl bych, že na Wikileaks najdeme detaily vojenského plánování. Je to spíš válečný deník, který pro Taliban nemá valnou hodnotu,“ míní reportér. 

 

Britského válečného zpravodaje Vaughana Smithe se ptala Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas