8. března  2012 v 10:18  rubrika: Jeden svět

Svatba po íránsku: lásku svazuje tradice

Záběr z filmu Svatba po íránsku - Foto:  Jeden svět

Záběr z filmu Svatba po íránskuFoto:  Jeden svět

Nizozemský film Svatba po íránsku, který se promítá na festivalu Jeden svět, přibližuje příběh 45leté Maryam, která se chce vdávat.

Maryam má svůj byt i práci a je faktickou hlavou rodiny: stará se o rodiče a do jisté míry i o mladší sestru Ghazal. Podle íránské tradice by se ale de facto měla stát předmětem obchodu mezi otcem a manželem.  

„Film vypráví o konfliktu, který začne kvůli tomu, že chce Maryam do tradiční manželské smlouvy dodat možnost rozvodu z její strany. V Íránu to můžou dělat jen muži, “ vysvětila Rádiu Česko režisérka Jet Homoetová, švagrová hlavní hrdinky. 

Odškodné za rozvod  

Íránský muž musí podle zákona složit finanční částku, kterou by jeho manželka Maryam dostala, pokud by se s ní rozvedl. Říká se tomu „mehrieh“. 

„On říká, že tu částku nechce dát, protože i on chce žít jako moderní muž,“ popsala Jet Homoetová spor mezi budoucími manželi, který vyvolaly íránské zákony. 

Dalším citlivým momentem je, že Maryam musí nosit pokrývku hlavy, šátek. Maryam říká, že musí-li ona nosit šátek, a tím se podřizuje tradici, měl by manžel složit také částku, která je podle tradice zárukou pro případ rozvodu. 

Země paradoxů  

Jet Homoetová - Foto:  Jeden svět

Jet HomoetováFoto:  Jeden svět

Režisérka Jet Homoetová mluví o Íránu jako o zemi velkých paradoxů. Ženy podléhají přísným zákonům, které je staví do podřízené pozice, ale zároveň pracují mnohdy na vysokých pozicích. 

„Ajatolláhové chtějí, aby ženy studovaly a pracovaly. Takže 65 % studentů jsou ženy, 35 % muži,“ vysvětluje Homoetová, která Írán díky manželství s Íráncem dobře poznala. 

Generační změna  

Film se natáčel v roce 2009, dnes je jeho hlavní protagonistka Maryam šťastná, protože má skoro roční holčičku a zároveň pracuje jako hlavní účetní ve velkém obchodním domě. 

„Pořád je živitelkou rodiny. O dítě se stará manžel, což není pro Írán úplně typické,“ popisuje rodinnou situaci své švagrové režisérka. 

Dodává, že teprve v Íránu pochopila, jak velkou roli v tamní společnosti hrají ženy: 

„Maryamina matka se vdávala v 11 letech, v 15 už měla dvě děti,“ připomíná filmařka Jet Homoetová. V tom, že ke změně došlo v jedné generaci, vidí naději. 

 

Filmový festival Jeden svět se soustředí na lidská práva. V dnešním vstupu z Galerie Langhans vám Martina Mašková přiblíží několik filmů o lásce.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas