7. března  2012 v 10:18  rubrika: Jeden svět

Syrský lékař: Asadovy jednotky zatýkají v ambulancích Červeného půlměsíce

Martina Mašková při rozhovoru se syrským lékařem, který z bezpečnostních důvodů skrývá tvář - Foto: Jan Bigas Jeden svět

Martina Mašková při rozhovoru se syrským lékařem, který z bezpečnostních důvodů skrývá tvářFoto: Jan Bigas Jeden svět

Festival Jeden svět se letos věnuje tématu Protesty, nepokoje a revolta. Filmy zobrazují události, které stále probíhají v ulicích arabského světa. Cenu za lidská práva Homo Homini dostala podzemní síť lékařů a zdravotníků Doctors Coordinate of Damascus, která pomáhá obětem represí Asadova režimu v Sýrii. Jeden z jejích spoluzakladatelů Muhammad Abdulhadi řekl Rádiu Česko, že režim zatýká už i v nemocnicích a ambulancích Červeného půlměsíce.

Nepokoje v Sýrii probíhají už od loňského léta a kvůli represím Asadova režimu zemřelo podle údajů OSN už nejméně 7 tisíc lidí. Lékaři z podzemní sítě Doctors Coordinate of Damascus působí už v šesti provinciích a ošetří až 100 raněných denně. Riskují přitom životy, či zdraví. Doktor Muhammad Abdulhadi Rádiu Česko přiblížil, jak tato síť vznikla: 

„Po krvavém pátku, jak říkáme říjnovému zásahu vládních jednotek, zůstalo hodně raněných, potřebovali ošetření. Bohužel, režim ale zatýkal, ba i zabíjel pacienty. Jeden kolega o tom řekl Ibrahimu Osmánovi a ten začal provozovat lékařskou síť v každém regionu, která koordinuje svou práci s aktivisty.“ 

Byl jste v Homsu?  

„Já ne, byl jsem s kolegy v Damašku. Teď ale máme koordinátora, který pomáhá lékařům v Homsu. Zakladatel naší sítě dr. Ibrahím pomáhal asi 4 měsíce v Hamá. Snažíme se pokrýt všechny oblasti Sýrie…“ 

Před pár dny se dostaly do světa první zprávy o údajném mučení lidí v nemocnici v Homsu. Vy jste byl mučen také. Za jakých okolností?  

„Vytáhli mě z práce, z kliniky, kde pracuji jako chirurg a začali mě vyšetřovat, chtěli, abych mluvil o naší síťi lékařů. Dali mě na samotku a každé 2-3 dny předvolávali k výslechu. Někdy vás bijí, jindy používají elektrické šoky anebo vás týrají psychicky, hrozí vám zabitím, dalším mučením. Bylo to zlé..“ 

Kdo vás mučil? Armáda?  

„Ne, armáda ne... Říká se tomu muchabarát, to je tajná policie, resp. bezpečnostní složky. Mají zajistit bezpečnost lidí, ale oni ji ničí. Má 17 odborů, vojenský, letecký a další, a všechny jejich příslušníci vězní, mučí a tahají z nich informace… Režim zničil v Sýrii všechny instituce, do této ale posílá hodně peněz, aby sílila…" 

Jak je podle vás možné, že mučí i lidi v nemocnicích? 

„Ano, jsou tam totiž někdy prorežimní lékaři nebo medici z polovojenských jednotek, kteří mučí lidi a některé dokonce ubili k smrti! Někdy vozí aktivisty do vojenských nemocnic a ty jsou pod vlivem režimu, plní jeho rozkazy." 

Jak se vám podařilo utéci?  

„Probíhá to tak, že vás chytí, mučí a vyslýchají, pak vás 1–2 měsíce nechají ve vazbě v podzemním vězení, pak vás pošlou k soudu a pak do klasického vězení. To se nám pak zdálo jako pětihvězdičkový hotel, proti vězení v podzemí! Pak vás propustí na podmínku. V tomto okamžiku čekáte na soudní proces venku. V této fázi se mi podařilo ze Sýrie utéci." 

Jak těžké pro vás bylo léčit v Damašku opoziční aktivisty?  

„Všude kolem jsou kontrolní stanoviště, tak potřebujete někoho, kdo vás dostane dovnitř. Mají tam málo základních nástrojů. Stále vám hrozí vězení nebo mučení. V Baba Amru byli tři lékaři popraveni jako na jatkách! Jen za to, že léčili..." 

Co nebo kdo může v této situaci pomoci zastavit režim, aby s lidmi takto zacházel?  

„Na to se ptáme také… Chceme, aby zasáhlo mezinárodní společenství…Diskutuje se o vojenské intervenci. Pro mě, pro lékaře, který zajišťuje základní zdravotní péči, je ale důležité reálné řešení, nejen konference a řeči! Mučení je každodenní! V Sýrii je víc než 100 000 zadržených, mučených fyzicky i psychicky. Chceme, aby tato tragédie skončila…." 

 Teď se třeba ministři arabských států mají setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Čekáte od něj podporu?  

„To je věc politiků. Cítíme mezinárodní pomoc, chceme jakoukoliv pomoc, ať už jsou to bezletové zóny, humanitární koridory. Pomoc pro Homs, Dará, Idlib i další oblasti... Od Rady bezpečnosti..." 

Je už v Sýrii občanská válka?  

„Jak ji definujete? Prostě u nás řada lidí chce svobodu a demokracii. Režim zabíjí, střílí je a mučí.Čekáme, že ještě poroste jeho brutalita. Není to občanská válka, ale válka za svobodu a demokracii. Chceme, aby bylo možné plnit základní lidské potřeby, pak teprve můžeme mluvit o politických řešeních." 

Co nejvíc potřebují lidé v obležených oblastech? Jídlo, léky, přikrývky?  

„V některých oblastech, které jsou obleženy, potřebují zdravotní pomoc i přikrývky. Jinde potřebují už psychologickou pomoc. Podobnou pomoc potřebují také uprchlíci, kteří utekli do Turecka, či Libanonu. Čekáme další vlnu uprchlíků, pokud bude režim brutální." 

Jste v kontaktu s Červeným křížem? 

„Do Baba Amru poslali jen Červený půlměsíc. Ten je prorežimní. Režim používal jejich ambulance k zatýkání. Lidé mu proto nedůvěřují. Červený kříž do Baba Amru nesmí, situace je tam tedy obtížná. Vůbec netušíme, co chce dělat Asadův režim. Možná popravovat, jako před 30 lety… Bašár Asad se v brutalitě inspiroval u svého otce…" 

 

V Praze začal festival Jeden svět. V pražské Galerii Langhans je Martina Mašková, která se zaměřila na dění v Sýrii.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas