10. srpna  2012 v 14:22  rubrika: Kultura

Časy Beatles jsou pryč, pro mladé už je hudba jen kulisou, míní Vojtěch Lindaur

Přebal knihy Neznámé slasti - Foto: Marián Vojtek

Přebal knihy Neznámé slastiFoto: Marián Vojtek

Přirozený vývoj rocku končí punkem. Všechno potom bylo a je jiné, píše hudební publicista Vojtěch Lindaur v úvodu knihy Neznámé slasti. Právě "to všechno jiné" na britské, americké, ale také třeba německé hudební scéně se pokusil zmapovat a uvést do vzájemných souvislostí.

Neznámé slasti tak jsou v mnoha směrech jakousi okomentovanou encyklopedií, s hesly rozvinutými a opepřenými tu historkou, tu autorovým soudem. A předpokládají alespoň v základech poučeného čtenáře, už kvůli tomu kvantu jmen a pojmosloví. A také přístup k dobré diskotéce. 

„Původně k tomu měla vyjít jakási doporučená diskografie, leč naneštěstí z prostorových míst už to nebylo možné, už takhle byla ta kniha příliš tlustá. Mám pocit, že pokud člověka něco zaujme, třeba příběhem nebo názvem skupiny a zvědavost mu nedá, aby si to neposlechl, tak to budu pochopitelně jenom rád,“ řekl pro magazín Po čtení Lindaur.  

Publicista v Neznámých slastech rozhodně není nezaujatý glosátor hudebního dění v posledních zhruba 40 letech. „Časy Beatles a Rolling Stones, kdy hudba byla součástí životního postoje, to už je dávno pryč. Možná i proto dnešní kapely jsou, zejména ve Velké Británii trošičku jako sezónní zboží,“ konstatoval novinář.  

Podle něj se změnilo i publikum: „U většiny dnešní mládeže nebo už dospělejších přestala hudba hrát to nejdůležitější v jejich životě. Oni se odmalička vážně zabývají něčím jiným: virtuálním prostorem kolem sebe a hudbu berou jako kulisu.“  

Knihu Neznámé slasti aneb Příběhy rockových revolucí 1972-2012 vydalo nakladatelství Plus. Škoda, že se v některých kapitolách vyskytují překlepy a vynechaná slova ve větší míře, než je běžné. 

 

Knihu Vojtěcha Lindaura Neznámé slasti aneb Příběhy rockových revolucí 1972-2012 přečetla a hodnotí Patricie Polanská.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas