26. dubna  2012 v 14:22  rubrika: Kultura

Do kin vstupují filmy Můj vysvlečenej deník a Rok konopí

Kino. Ilustrační foto - Foto: Olga Štrejbarová

Kino. Ilustrační fotoFoto: Olga Štrejbarová

Dnes vám představíme dvě české filmové novinky, ve kterých se mimo jiné kouří tráva. Asi tak bychom mohli volným společným jmenovatelem spojit snímky: hraný celovečerní film Můj vysvlečenej deník a celovečerní dokument Rok konopí. Ten první se objeví v kinech tento týden, druhý tam vstoupil týden minulý.

Co se skrývá za titulem Můj vysvlečenej deník? Je to skutečně, jak název naznačuje, pubertální legrace o prvních láskách a sexu? Oficiální text k filmu tvrdí, že právě tohle rozhodně čekat nemáme - sex, alkohol a drogy jsou už dnes běžnou součástí života pod 18. 

Johanin deník je vysvlečený tím, jak otevřeně svůj dívčí a ženský život popisuje. Překvapením možná pro některou část publika bude to, že film - zdánlivě navzdory názvu - nemá svlíkací scény. On je nepotřebuje, obejde se bez nich. 

V hlavní roli se objeví Veronika Kubařová. Ta má za sebou účinkování ve filmových hitech Ženy v pokušení a Lidice. A co tady? Našla něco společného s postavou 17leté studentky Johany Rubínové? 

„Nevím, jestli až tak úplně společné jako s tou povahou, s tou náturou, s tou Johanou, ale spíš určitě s tím obdobím, které tam prožívá. Pubertu jsem samozřejmě taky zažila a spoustu citových pochodů, co se týká lásek a pocitů, že mu nikdo nerozumí, to jsem měla taky. Ale co se týká podobných vlastností nebo identity, to si nejsem úplně jistá, protože je hodně jiná než já,“ řekla herečka pro magazín Filmobraní.  

Režisér Martin Dolenský natáčí hlavně televizní snímky, toto je jeho druhý celovečerní film. 

„Po svém prvním filmu jsem narazil na schodech Městské knihovny na svého bývalého spolužáka z filozofické fakulty. Stal se novinářem a pak nakladatelem, teď vlastní svoje nakladatelství. A jak jsme do sebe vrazili, on je takový nepřehlédnutelný, tak jsem, řekl: Výborně, potřebuji něco, co se dá natočit, dej mi cokoliv. On přišel s růžovou knížkou, tak jsem na ní koukal. Otevřel jsem ji na první stránce a musí říct, že jsem to nezavřel. Ta kniha se čte strašně dobře,“ popsal své rozhodnutí, proč natočil tento film, režisér.  

Marihuana jako lék  

Zatímco kouření marihuany u hrdinů V mém vysvlečeném deníku je jen charakteristickým příznakem současné mladé generace, užívání této drogy v dokumentu Rok konopí nabírá úplně jiné dimenze. 

Snímek vypráví o nemocných lidech, kteří se rozhodli ukončit oficiální medicínskou léčbu a začít využívat konopí nebo výrobky z marihuany. Rázem se ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Dokument sleduje strastiplnou pouť pacientů, výrobců léků na bázi konopí, přístupy léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců. 

„Autorem námětu je producent Honza Hrnčíř, který přišel s tím, že by chtěl tuto tématiku studovat už kvůli jednak svému onemocnění a jednak kvůli tomu, že ho to dlouhodobě zajímá. Ten film skutečně není o legalizaci, je o léčení konopím, což je naprosto primární záležitost a snažili jsme se tomu dát nějakou filozofičtější rovinu, vůbec lidské svobody, možnosti samoléčby a podobně. Pochopitelně problematika legalizace tam vždycky z toho nějakým způsobem vyplyne,“ uvedl pro Rádio Česko režisér snímku Petr Slabý. 

 

Nové české filmy Můj vysvlečenej deník a Rok konopí viděla Martina Vacková.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas