4. ledna  2013 v 15:40  rubrika: Kultura

Jak mocný byznysmen dokáže ovládat politiky a zákony, se dozvíte z knihy o Rupertu Murdochovi

Rupert Murdoch - Foto: Milken Institute

Rupert MurdochFoto: Milken Institute

Opravdu je to náhoda, ale těžko se zbavit pocitu, že kniha, kteru vám představíme, je aktuální pro české poměry víc, než je příjemné. David McKnight, australský profesor Univerzity Jižního Walesu, vydal v minulém roce publikaci Rupert Murdoch - Profil politické moci.

Není to úplně tradiční životopis; z klasických životopisných dat a byznysmenských úspěchů jsou vybrána jen ta úplně nejpodstatnější. Kniha je o něčem jiném: 

"Tato kniha zkoumá osobu Ruperta Murdocha a mediální korporaci, na níž jeho moc spočívá. Pojednávají o něm mnohé knihy, jejich autoři však nezřídka podlehli jeho kouzlu, bukanýrství i jeho podmanivým obchodním dohodám. Je stále podceňován ve sféře, na níž mu skutečně záleží: ve sféře politiky, moci a idejí. Tato kniha (...) se detailně zabývá Murdochovými politickými názory, jeho politickým vlivem i finančními příspěvky, které rozdává na podporu obojího. Ty pocházejí z osobního jmění ve výší 6 miliard dolarů a z mediální korporace, jejíž hodnota přesahuje 30 miliard dolarů. Kromě toho, že News Corporation vytváří vysoký zisk, rovněž vede jakési křížové tažení, jedná se o mediální instituci s určitým posláním. Její zpravodajské kanály systematicky artikulují Murdochovy politické hodnoty a přesvědčení. Tato kniha zkoumá jak tyto hodnoty, tak i firemní kulturu, z níž vycházejí: uzavřené politické semináře pro šéfredaktory a manažery, témata komentářů opakující se po celém světě, bulvární populismus i sponzorství think-tanků a patronát na d konzervativními intelektuály. " 

Česko je úplně jiné hřiště než globální impérium Ruperta Murdocha, který, jak David McKnight ukazuje, ovlivňoval a ovlivňuje politiku a veřejné mínění v Austrálii, Velké Británii a především Spojených státech. 

Murdochovy skandály 

Přesto téma, jak mocný byznysmen dokáže politiky přinutit jednat v jeho zájmu, včetně úpravy příslušné legislativy, a skrze své mediální impérium ovlivňovat témata veřejné debaty, je i v Česku horké. A obecně znepokojivé. 

Moc Ruperta Murdocha je dnes oslabena skandálem kolem nelegálních odposlechů, které měl na svědomí dnes už neexistující týdeník News of the World. Jak ale David McKnight připomíná, jen v Británii. Tam se sice politické špičky dnes od magnáta odtahují, přestože minulá vedení jak konzervativců, tak labouristů s ním udržovala nadstandardní vztahy, jak vyplývá z odtajněných materiálů. McKnight je ale skeptický v tom, že to vydrží dlouho. 

Mc Knigtova kniha je zajímavá v tom, že ukazuje, že Ruperu Murdochovi jde jistěže o zisk, ale také o prosazení svých názorů. A na příkladech velkých kampaní Murdochových médií, třeba na podporu války v Iráku, nebo proti teoriím o globálním oteplování ukazuje, jak to funguje. 

U nás méně známé je nejspíš tažení proti vědeckým teoriím o tom, že příčinou nemoci AIDS je virus HIV na přelomu 90. let. 

Knihu Rupert Murdoch - Profil politické moci, přeložil Milan Lžička a úctyhodně bleskově vydala Mladá fronta. 

Lichožrouti želízkem v ohni 

V nakladatelstvích a knihkupectvích sice přišel povánoční útlum. Ale není důvod myslet si, že se v tomto roce nebudeme mít na co těšit. První tipy jsou od šéfredaktora nakladatelství Paseka Stanislava Škody: 

„Připravujeme poměrně zajímavé tituly a jdeme do toho s optimismem, například se snažíme českým čtenářům představit současnou německou literaturu, a to hned dvěma tituly mladých autorů Judith Schalanské novelu Krk žirafy z učitelského prostředí a potom Láska Karla Hasnera k remízám současného velmi uznávaného spisovatele Thomase Glavinice.“ 

Želízkem v ohni bude podle Škody třetí díl oblíbených Lichožroutů Pavla Šruta a Galiny Miklínové. 

 

Patricie Polanská mluví o knížce Australana Davida McKnighta o jiném Australanovi, totiž Rupertu Murdochovi. A dozvíme se něco tipů z edičního plánu nakladatelství Paseka pro tento rok.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas