14. prosince  2012 v 15:30  rubrika: Kultura

Jestli vás tradiční Vánoce nudí, zkuste výběr ze severských depresí a zločinů

Knihy Vzkaz v láhvi, Neklidný muž a Sněhulák - Foto: Marián Vojtek

Knihy Vzkaz v láhvi, Neklidný muž a SněhulákFoto: Marián Vojtek

Že detektivnímu žánru momentálně vládnou Seveřané, to je už několik let nezpochybnitelný fakt. Pokud si chcete odpočinout od vánočního cukru v jakékoli podobě i významu, dáme vám hned trojnásobnou nálož severských depresí i krutých zločinů z Dánka, Švédska a Norska. Nebo-li Carl Mørck, Kurt Wallander a Harry Hole. Seznamte se.

Některé definiční znaky těchto severských komisařů i jejich detektivních příběhů jsou si velmi podobné. Všichni tři jsou z různých důvodů samotáři v rámci policejních systémů, vedou neuspokojivý nebo téměř žádný soukromý a rodinný život, vztah k alkoholu nemají zrovna odmítavý. 

Ve dvou ze tří příběhů jsou jejich protivníky skutečně zvrácené duše. Ve všech, jako ozvěna reality, kterou vnímají jejich autoři, najdete důraz na sociální problémy společností, včetně problematiky přistěhovalectví. 

Ale po pořádku. Začneme autorem i detektivem, který je možná u nás nejméně známý, i když už v češtině vyšly dva jeho příběhy. A rozhodně si pozornost zaslouží. 

Dán Jussi Adler-Olsen vystudoval politologii a filmovou vědu, pracoval jako novinář nebo nakladatel. Jako dítě psychiatra a sexuologa se velmi rychle seznámil s nejrůznějšími lidskými úchylkami. 

Miluje absurdní literaturu i humor, ostatně jedna z jeho prvních knih byla životopis komika Groucho Marxe, detektivky svých severských kolegů prý nečte. V roce 2007 vyšla první kniha ze série o oddělení Q kodaňské policie, kterému velí právě komisař Carl Mørck. 

Kniha s názvem Vzkaz v láhvi je třetím příběhem téhle kriminální série, předtím už vydalo nakladatelství Host Ženu v kleci a Zabijáky. Příběh začíná ve Skotsku, když se v rybářské síti objeví láhev s papírem uvnitř. 

Když po letech doputuje do Kodaně, je vzkaz už téměř nečitelný; jisté je jen to, že šlo o volání o pomoc napsané krví. Jussi Adler-Olsen za tento román dostal v roce 2010 významné ocenění Skleněný klíč za nejlepší skandinávský krimiromán. 

A přestože ve Vzkazu v láhvi pátrá komisař Mørck po naprosto vyšinutém a krutém pachateli, nechybí tu ani ironie až sarkasmus. Jen pro ukázku jeden z popisů atmosféry: 

"Toho dne celé čtvrti Nörrebro dominovala modrá a bílá barva a hluboce nešťastná nálada. Nikdy předtím Carl na ulici neviděl tolik naprosto zmožených fanoušků fotbalového klubu FCK, kteří vypadali jako vyblité zelí. Všude po zemi se válely vlajky a zvednutí plechovky piva k ústům se zdálo být nadlidským úkolem. Bojové pokřiky vyšuměly. Jen občas se ozval frustrující řev, který visel nad městem jako strach stepních pakoňů, kteří právě narazili na lví smečku.  

Jejich fotbaloví bozi prohráli dva nula. Po sérii čtrnácti vítězství na domácí půdě to projeli s s týmem, který za celý rok nedokázal venku vyhrát ani jednou. Město bylo na kolenou."  

Právě se chystá zfilmování jeho prvního románu o oddělení Q, Ženy v kleci. Mělo by jít o dánsko-německou produkci, podílet by se na ní měla mimo jiné filmová společnost dánského režiséra Larse von Triera. 

Knihu Vzkaz v Láhvi přeložila Magdalena Jírková, vydalo nakladatelství Host. Stejné nakladatelství připravuje na příští rok čtvrtý příběh s názvem Složka č.64. 

Neklidný muž  

Přeneseme se do Švédska, přestože zůstáváme v Brně. Tamní nakladatelství Host totiž stojí také za vydáním knihy Neklidný muž. Poněkud netypicky jde rovnou o závěrečný román o komisaři Kurtu Wallanderovi, kterého na literární svět přivedl stockholmský rodák, spisovatel, ale také herec, divadelní režisér a manažer Henning Mankell. 

Ale Host slibuje, že postupně vydá všech předcházejících deset příběhů. 

Henning Mankell asi nejvíc ze zmíněných autorů klade důraz právě na vykreslení společenských problémů Švédska. Ale v Neklidném muži jde také o bilancování dosavadního života, o strach ze stáří, když se Kurt Wallander, pesimistický a unavený policajt těsně před důchodem potýká s chorobami i občasnými výpadky paměti. 

Občas vzpomíná na předcházející případy, ale to, že je čtenář nezná, v tomto příběhu nevadí. Především ovšem Wallander pátrá po zmizelém tchánovi jeho dcery, později i jeho ženě. 

"Wallander se zčistajasna probudil. Rozpršelo se, kapky mu dopadaly na bosé nohy opřené o zem. Vstal a šel dovnitř. Když za sebou zavřel dveře, zastavil se. Jako by najednou spatřil souvislost, stále ještě nejasnou, ale přesto by mohla vrhnout světlo na záhadu, kde se Häkan von Enke ukrýval od svého zmizení.  

Úkryt, pomyslel si Wallander. Už ve chvíli, kdy zmizel, věděl přesně, co udělá. Z procházky si to namířil na místo, kde ho nikdo nemohl najít. Wallander si teď byl navíc jistý, že Louisa nebyla na manželovo zmizení připravená, její strach byl skutečný. Nepřibyly žádné důkazy ani fakta, prostě o tom byl najednou přesvědčený. 

Pomalu šel do kuchyně. Kamenná podlaha ho studila do nohou. Pohyboval se zvolna, jako by se bál, že se mu myšlenky vysypou z hlavy. Dílky lega byly rozložené na stole. Posadil se. Úkryt, pomyslel si znovu. Všechno podle plánu, pečlivě zorganizované, kapitán ponorky ví, jak si nalinkovat program do nejmenšího detailu." 

Jde tu o kombinaci detektivky a špionážního příběhu, jehož kořeny sahají hluboko do let studené války. A je minimálně velmi zajímavé podívat se, jak Mankell skrze Neklidného muže komentuje téma švédské neutrality. 

Sněhulák  

A do třetice norský kriminalista Harry Hole. V Po čtení už o něm i autorovi Jo Nesbøm byla řeč. Tak snad jen, že příběh Sněhulák nejspíš způsobí, že tuhle nevinně vyhlížející dětskou zábavu napříště neminete bez jistého podezření. Že tu Harry Hole tentokrát povede pátrání po sériovém vrahovi žen, které se ho osobně týká víc než tuší a že tu svým způsobem uzavře jednu kapitolu života. 

Styl? Standardně úsporný, nechybí už tradiční zvraty o 180 stupňů. 

Kniha Zlín, která vydala Sněhuláka v překladu Kateřiny Krištůfkové, slibuje, že příští rok vyjdou znovu první dva příběhy Harryho Hola s názvem Netopýr a Švábi, v roce 2014 pak osmý a devátý román Jo Nesbøho s tímto hrdinou. 

 

V pravidelném magazínu Po čtení nabízí jeho autorka Patricie Polanská tipy na tři severské detektivní romány hodné pozornosti.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas