3. ledna  2013 v 13:30  rubrika: Kultura

Kdybych byl pěkná blondýna, do severního Nigeru bych nikdy nejel, říká cestovatel

Nigerijci při tanci gerewol - Foto: Lenka Klicperová

Nigerijci při tanci gerewolFoto: Lenka Klicperová

Unášejí tam bělochy, působí tam africká odnož Al-Káidy a panuje tam neskonalá bída. I proto na severu Nigeru turisty nepotkáte.

A právě tuto oblast představí výstava Králové gerewolu v pražské Novoměstské radnici. Šéfredaktorka měsíčníku Lidé a země Lenka Klicperová nafotila festival hojnosti a magického mužského tance gerewol. 

„Je to úžasný tanec, který se dá vidět pouze na pláních v severním Nigeru, a tančí ho muži kmene wodaabe, což je nomádský kmen. Chovají velbloudy, kteří jsou pro ně nejdůležitější zvířata,“ řekla v magazínu Úžasný svět šéfredaktorka. 

Co je při gerewolu k vidění, lze podle ní těžko popsat: „Je to tak moc barvité a barevné, že člověk zapomene na spoustu detailů. Muži mají za první úkol upoutat pozornost co největšího počtu žen, aby ukořistili co nejvíce potenciálních milenek. Muži se namalují, na obličeji vytvoří make up, někteří muži mají obličeje natřené na červeno, někteří na žluto. K tomu je spousta korálků a zdobení. Na hlavě mívají turban a specifický klobouk do špičky, nebo mají vlasy zapletené do copů ozdobené spousty korálků.“ 

Klicperová zachytila na velkoformátových fotografiích portréty tanečníků a žen nebo přípravy slavnosti.  

Kurátorem výstavy je známý fotograf divoké zvěře Václav Šilha: „Pro mě a pro Lenku bylo moc těžké vybírat z toho množství fotek. Já doufám, že se to povedlo. Vypadá to úžasně.“ 

Ženských cestovatelek si váží cestovatel a moderátor Petr Horký. Severní Niger považuje za nebezpečnou oblast. 

„Já bych se tam vydal s obavami. A musím přiznat, že bych dvakrát přemýšlel, protože mám manželku a dceru, jestli bych tam vůbec jel, protože to jsou nebezpečná místa. Kdybych byl pěkná blondýna, tak bych tam nejela vůbec, kdybych si měl teď zahrát na Lenku Klicperovou,“ uvedl Horký pro Rádio Česko. 

 

Úžasný svět festivalu hojnosti a magického mužského tance představuje Vladimír Kroc a šéfredaktorka měsíčníku Lidé a země Lenka Klicperová.

Vložit na svůj web

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Úžasný svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas