22. února  2013 v 16:10  rubrika: Kultura

Kontroverzní lidé, objevné životopisy

Životopisy Zdeňka Nejedlého a Bohumila Laušmana - Foto: Marián Vojtek

Životopisy Zdeňka Nejedlého a Bohumila LaušmanaFoto: Marián Vojtek

Nabízíme vám tipy na nejzajímavější novinky na knižních pultech. A dnes to budou dva životopisy. Shodou okolností totiž v těchto dnech před 65 lety vrcholil politický převrat, který později komunisté vznešeně pojmenovali Vítězný Únor.

Jednu z důležitých rolí v událostech roku 1948 sehrál tehdejší předseda sociální demokracie Bohumil Laušman. Odbojář z druhé světové války, poválečný ministr průmyslu, pozdější exulant unesený v roce 1953 zpět do Československa. Ani okolnosti jeho smrti v roce 1963, po mnoha letech věznění, nejsou dodnes jasné. 

Životopisu téhle rozporuplné osobnosti se ujal mladý český historik Pavel Horák v knize Bohumil Laušman - Riskantní hry sociálnědemokratického lídra. 

"V sobotu 21.února 1948, den po demisi ministrů nekomunistických stran, byly na příkaz vedení sociální demokracie vyvěšeny plakáty, na nichž byla nakreslená republika se dvěma zápasícími kohouty a nápis: ´Nebojte se, nic se nestane, čs. sociální demokracie je ve střehu!´Autory plakátu byli Blažej Vilím a František Rauš. Oldřich Berger nadšeně prohlásil, že plakát přesně znázorňuje koncepci strany a komu se nelíbí, je ´buď terorista, nebo zbabělec´.  

Sociální demokraté, kteří se s demokratickými stranami dohodli, že se na všem podstatném předem domluví, viděli v demisi podraz a manévr v předvolební kampani. Vedení strany v čele s Laušmanem se rozhodlo od obou nezodpovědných táborů distancovat a pokusilo se o velmi riskantní hru, z níž měla ČSSD vzejít jako zachránce demokracie a jediná zodpovědná politická strana.  

To by jí pomohlo ve volbách a vyvrátilo pověsti o její slabosti vůči KSČ.  

Den před demisí, ve čtvrtek 19. února ráno, Gottwald, Slánský a Kopecký vyzvali na schůzce Laušmana, Vilíma a Tymeše k vytvoření společné většinové levicové vlády. Pokud by na návrh nepřistoupili, vyhrožovali jim komunisté, že ´budou rozdrceni s ostatními´.  

Sociální demokraté zopakovali, že odmítají úřednickou vládu, nepůjdou do žádné vlády protikomunistické ani komunistické, ´na což by sociální demokracie i republika doplatily´.  

Večer téhož dne se Laušman, Vilím a Tymeš sešli v Drtinově bytě s národními socialisty. Jenomže ani po událostech toho dne nedůvěru nepřekonali. O tom, co ten den prožili, svorně pomlčeli. Sociální demokraté zatajili schůzku s komunisty a národní socialisté dohodu o demisi." 

Kromě pohledu na klíčové roky sociálnědemokratické strany, strany, která nejprve ztratí část členů, kteří založí komunistickou stranu, aby ji tahle "dcera" po roce 1948 zničila, píše Pavel Horák také portrét "profesionálního politika", Bohumil Laušman byl nejmladším poslancem Národního shromáždění, druhou světovou válku prožil v exilu v Londýně, ale také strávil několik měsíců se slovenskými partyzány. 

Po válce jako ministr průmyslu prosazoval znárodňování, jako předseda sociální demokracie několikrát odmítl nabídku komunistů na společnou levicovou vládu, po únoru 1948 sám ve vládě setrval. 

Rozporuplná postava, zajímavý osud - jak píše Pavel Horák v doslovu: "Překvapil mě. Z literatury jsem ho znal jako váhavého, nerozhodného politika. Jeho rázné a přece opatrné kroky v rozklížené a křehké straně se mi náhle jevily jako odpovědné a uvážlivé, a to i v době únorové krize. Těžko jsem se mohl ztotožnit s jeho vstupem do Gottwaldovy "obrozené" vlády, ale zároveň jsem odmítal ostré útoky exilových politiků, které ho po jeho útěku na Západ stíhaly." 

Kniha Politický životopis - Riskantní hry sociálnědemokratického Lída vyšla v nakladatelství Mladá fronta. 

Kontroverzní Nejedlý 

Druhým tipem je obsáhlá biografie jedné z nejkontroverznějších osobností českých dějin, Zdeňka Nejedlého. S podtitulem Politik a vědec v osamění ji připravil historik a archivář Národního archivu Jiří Křesťan. 

Zdeňka Nejedlého, pokud o něm dnes vůbec ještě padne slovo, tak lidé znají především ve zkarikované podobě popleteného a umanutého staříka, hrobaře českého školství, člověka, který prosazoval své oblíbence jak v hudbě, tak literatuře. Jako zavilého komunistu, v jisté době až stalinistu. 

Jenže, jak ukazuje Jiří Křesťan, byl to zároveň člověk, kterého v mnoha ohledech respektovala řada skutečných osobností, jako kritik F. X. Šalda, T. G. Masaryk nebo jeho učitel historik Josef Pekař. Jak se stane, že se od nepochybně talentovaného muzikologa a historika člověk stane karikaturou? 

I o tom je životopis Zdeněk Nejedlý. Politik a vědec v osamění. Jeho autor Jiří Křesťan se v obsáhlém díle zevrubně věnuje také soukromému životu Nejedlého, i tomu, co z Nejedlého zůstalo do dnešní doby. 

Třeba právě v historických stereotypech o naší "národní povaze." Knihu vydalo nakladatelství Paseka. A je to jedna z nejpoctivějších studií o lidech, kteří utvářeli naši minulost, jaká byla v polistopadovém období vydána. 

 

Do životopisů Zdeňka Nejedlého a Bohumila Laušmana se začetla Patricie Polanská.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas