27. ledna  2011 v 10:25  rubrika: Kultura

Mozart: Základní autor, ale zároveň vysoká škola

Wolfgang Amadeus Mozart - Foto:  www.muzikus.cz

Wolfgang Amadeus MozartFoto:  www.muzikus.cz

Před 225 lety se narodil Wolfgang Amadeus Mozart. Byl nejmladší ze sedmi dětí. Dospělosti se dožil ale jen on a jeho starší sestra Anna Marie. Mozart stihl napsat více než 600 skladeb.

Muzikology ale Mozart stále překvapuje. „Mnohem více se zkoumají hudební nástroje Mozartovy doby a zkoumá se, jakým způsobem ta hudba měla znít a jak ji zamýšlel. Když hrají mnohé moderní orchestry, tak ho často hrají třeba v dvojnásobném obsazení hráčů, než se hrálo v Mozartově době,“ upozornil v našem vysílání redaktor Českého rozhlasu 3 –Vltavy Jindřich Bálek. 

Upřesnil, že hudba je po „očištění“ trochu jiná. „Romantická hudba si v 19. století vydobyla určité velké obsazení, ale zároveň Mozart pořád chtěl být hrán. Ještě v 19. a v první polovině 20. století byla taková praxe, že když Mozart předepisuje pět houslí v orchestru, tak není problém jich tam dát deset. Bylo zkrátka zvykem ty partitury poněkud upravovat a teprve postupným historickým průzkumem se ukazuje, že když se ta hudba jakoby znovu očistí, tak z ní vyzní úplně jiné nuance.“ 

„Mozart se sice hraje často, ale každý hudebník vám řekne, že to pro hráče je jeden z nejtěžších autorů právě proto, že se v té hudbě nic nedá schovat díky průzračnosti, že to musí být zpěvné čisté linie, tak jak houslisté, tak klavíristé, tak pěvci, všichni řeknou, že Mozart je svým způsobem od základní lidové školy umění tím základním autorem, ale zároveň je to vysoká škola. Vždycky se zmiňuje bonmot slavného klavíristy Artura Schnabela, že Mozart je pro začátečníky příliš lehký a pro dospělé pianisty příliš těžký,“ uzavřel Bálek.
 

 

Mozart: Základní autor, ale zároveň vysoká škola

Vložit na svůj web

Autor:  Alžběta Havlová  (aha), Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Kultura (Rádio Česko)  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas