1. února  2011 v 09:45  rubrika: Kultura

Napětí v Národním divadle. Ministerstvo plánuje reorganizaci

Národní divadlo - Foto: Tomáš Vodňanský

Národní divadloFoto: Tomáš Vodňanský

Nálada ve zkušebnách, v dílnách, v kancelářích i na scéně Národního divadla (ND) samotné poněkud napjatá. Herci, operní zpěváci, baletní umělci, členové orchestru a také lidé, kteří zajišťují chod první české scény, se srovnávají s novými plány ministerstva kultury.

V ND podle výroční zprávy z roku 2009 pracuje asi 1200 lidí. Národní divadlo a Státní opera jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury, a ty každoročně dostávají na provoz desetimilionové částky. Peníze jdou ze státní pokladny. 

Napětí spustilo oznámení ministra kultury Jiřího Bessera z konce loňského roku, že přijal rezignaci ředitele Státní opery Olivera Dohnányho a následná zpráva, že Státní operu čeká nejenom rozsáhlá rekonstrukce, ale také změna struktury. 

O pár dní později do médií prosákly informace o tom, že změna struktury Státní opery ovlivní také provoz Národního divadla. Operu, balet a orchestr v obou svých příspěvkových organizacích chce sloučit v jeden balet, jeden orchestr a jednu operu. 

Ministerstvo by tím chtělo ušetřit peníze na provoz dvou velkých divadel podobného zaměření a také zvýšit uměleckou kvalitu představení. 

Kolik co stojí, je záhadou 

Dopátrat se, kolik stojí jedna operní inscenace a kolik na ni divadlo vydělá, je hodně obtížné. Podle neoficiálních zpráv scénografie a kostýmy jedné průměrně nákladné opery v ND vyjde na 1,5 milionu, za operu Káti Kabanové režiséra Boba Wilsona, která před několika lety doslova nadchla české publikum, zaplatilo Národní divadlo asi deset milionů korun. 

Činoherní inscenace už zmíněného režiséra Věc Makropulos je podle zpráv vedení Národního divadla vrcholem sezony a opět neoficiálně stála asi 18 milionů korun. 

Členové činohry proti záměru ministerstva  

O reformě Státní opery a Národního divadla Praha se bude mluvit v médiích, mezi veřejnosti i na různých odborných debatách určitě řadu měsíců, vize ministerstva kultury jsou hodně radikální, zatím se proti nim ohradili členové činohry Národního divadla. 

Náměstek ministra Radek Zdráhal Českému rozhlasu řekl, že změny se souboru činohry Národního divadla netýkají, ideová studie umístěná na webových stránkách ministerstva je podkladem pro koncepční řešení. A těchto intencích byl naprosto přesně informován ředitel první české scény Ondřej Černý. 

Náměstek Zdráhal zároveň zdůraznil, že nikdy nebylo záměrem ministerstva kultury, aby činohra Národního divadla nemohla či neměla působit i v budově Stavovského divadla. 

 

Plán ministertsva kultury na reorganizaci Státní opery a Národního divadla. Magazín Michaely Veteškové.

Vložit na svůj web

 

Budoucí společné fungování Národního divadla a Státní opery Praha. Problematiku sleduje Michaela Vetešková.

Vložit na svůj web

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Kultura za všechny peníze  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas