11. února  2011 v 13:20  rubrika: Kultura

O lékařích trochu jinak. Hnízdil: Nástrojem marketingu je strach

V knihkupectví - Foto: Jana Šustová

V knihkupectvíFoto: Jana Šustová

Možná tuhle situaci také znáte: vejdete do knihkupectví a pokud si nejdete pro ten jeden konkrétní titul, jste ztraceni. Na poličkách jsou vyrovnané řady knih, o kterých nevíte vlastně nic. A přitom za knížku dnes běžně dáte dvě stě korun a ještě mnohem více. Stojí tedy za to, koupit si tu, kterou právě držím v ruce?

Právě proto je tu nový pořad Po čtení. Ne, nebudeme si v něm hrát na odborné recenze. Jen se v něm pokusíme upozornit na knihy, které se nám na Rádiu Česko líbily, nebo které naopak zcela propadly a proč. Probereme i žánry, o kterých se recenze běžně nepíší, ale to neznamená, že v nich nenarazíte na zajímavé autory i zápletky. 

Brownův Ztracený symbol první v loňské prodejnosti  

Podle žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů byl loni nejprodávanější knihou Ztracený symbol Dana Browna. Druhá příčka patří Michalu Wieweghovi a jeho Biomanželce a na třetí je Hypnotizér Larse Keplera. 

Pokud vás zajímá literatura pro děti, pak první dvě místa patří rodině Svěrákových - Janovi a knize Kuky se vrací; Zdeněk Svěrák uspěl s Panem Buřtíkem a panem Špejličkou. 

Mým marodům aneb Jak vyrobit pacienta 

A teď k jedné konkrétní knížce, tentokrát jde opravdu o novinku. Pro Česko není v tuto chvíli důležitější téma než revolta nemocničních lékařů. Jejich boj za vyšší platy a lepší platové podmínky úzce souvisejí s tím, kolik peněz je ve zdravotnickém systému. A také, kolik a kudy se jich ztrácí bez užitku. 

Jeden provokativní názor se dá najít v knize s názvem Mým marodům aneb Jak vyrobit pacienta. Autor Jan Hnízdil, lékař známý svým kontroverzním názorem na doping, zastánce komplexní léčby, v ní shromáždil své texty, které v uplynulých letech publikoval v nejrůznějších periodikách. 

Kniha je uvozena Voltairovým citátem: "Lékař je člověk, který podává léky, o nichž ví jen velmi málo, k léčbě nemocí, o nichž ví ještě méně, lidem, o nichž neví vůbec nic." 

Hůř než za Voltaira 

Podle textů Jana Hnízdila se toho od Voltairových dob vlastně mnoho nezměnilo. Ba je ještě hůř. Ostatně, v knize můžeme najít opakované variace diagnózy nemoci, kterou podle Jana Hnízdila české zdravotnictví trpí: 

"Viníkem je systém medicíny, obrovské soustředění moci v rukou medicínsko-farmaceutického komplexu, který sám nejlépe ví, co je občanům ku prospěchu, monopolně je ovládá a vychovává z nich jedince neschopné odpovídat za svoje zdraví. Medicína se v jeho režii stala průmyslově-obchodním odvětvím. Cílem není starostlivá péče, ale upevnění moci a maximalizace zisku. Léčit skutečně nemocné se nevyplácí, a tak medicínsko-farmaceutický komplex zaměřuje pozornost na léčení lidí, kteří ve skutečnosti žádnou nemocí netrpí. Vytvořilo se svérázné spojení obchodníků s léky, marketingových specialistů a lékařských špiček. Jeho cílem je vymýšlení nových diagnóz a syndromů. Nástrojem marketingu je strach." 

Netvrdím, že je knihu Jana Hnízdila Mým marodům nutné mít v domácí knihovničce. Už proto, že se řada argumentů v otištěných článcích různě opakuje a pečlivější probírka by jistě prospěla. Ale pokud by se vám dostala do rukou, je to jistě zajímavé čtení. Obsahuje totiž řadu čísel a údajů ze zahraničí nebo mezinárodních srovnání. Knihu vydalo Nakladatelství Lidové noviny.
 

 

Nejprodávanější publikace roku 2010 představuje a knihu Jana Hnízdila Mým marodům aneb Jak vyrobit pacienta hodnotí Patricie Polanská.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas