19. května  2011 v 14:25  rubrika: Kultura

Přijeli z Ameriky do Evropy a rozpoutali punkové šílenství. Ramones

Punker - hudební subkultury jako je například punk se vyznačují specifickou vizáží a výraznou kreativitou ve výzdobě oděvu, který nese symbolický význam. - Foto: Národní muzeum Praha

Punker - hudební subkultury jako je například punk se vyznačují specifickou vizáží a výraznou kreativitou ve výzdobě oděvu, který nese symbolický význam.Foto: Národní muzeum Praha

Před šedesáti lety se narodil Joey Ramone, původně bubeník a záhy zpěvák vůbec první punkové skupiny na světě Ramones. Kapela vznikla v New Yorku ve čtvrti Queens v roce 1974. Jejich značkou byly chytlavé melodie o maximálně třech akordech.

Členové skupiny měli rádi byli velcí příznivci Paula McCartneyho. „A ten si na desku svého bratra vymyslel přezdívku Paul Ramone, no a tak Ramones se pojmenovali po svém největším vzoru a všichni členové měli fiktivní přízvisko Ramone,“ vysvětlil v našem vysílání hudební redaktor Českého rozhlasu Radia Wave Pavel Zelinka. 

Manažer skupiny přišel na to, že zpěvakem by mohl být so té doby bubeník Joey Ramone. Před tím se totiž ukázalo, že Dee Dee nezvláda zpívat a hrát zároveň, a Joey nezvládá udržet tempo s kapelou. 

Zásadní byly pro skupinu Ramones koncerty v newyorském klubu CBGB. Ovšem nejen pro ni: klub je zásadní také pro fungování americké nezávislé scény od 70. do 90. let. Pomohl vzniku punku, nové vlny nebo hardcore. Koncertovat tam kromě jiných začínala i Patti Smith nebo skupiny Television, Blondie a Talking Heads. 

„Oni v Americe byli středně velkou kapelou, ale teprve když vyjeli v roce 75 do Anglie, tak tam spustili neskutečnou revoluci. Díky jejich koncertům na Britských ostrovech vznikli Clash, vznikli Sex Pistols a vlastně teprve ta evropská vlna dala tu důležitost The Ramones zase nazpátek na americký kontinent a pak s rozlila do celého světa. Ramones jsou dodnes vzývaní, ale třeba co se týče prodeje desek, nedoceněná kapela. Jejich jediná deska dosáhla zlaté desky, a to kompilace z roku 2000, jinak jejich desky žádné prodejní trháky nebyli,“ upozornil Zelinka. 

Vliv Ramones je znát například u většiny hardcorových nebo metalové kapely typu Metallica. „A můžeme jít i třeba ke streetrockovým kapelám typu Guns n Roses a tak dále,“ uzavřel hudební redaktor Radia Wave Pavel Zelinka. 

Joey Ramone zemřel 15. dubna 2001 v New Yorku na rakovinu. 

 

Před šedesáti lety se narodil Joey Ramone, původně bubeník a záhy zpěvák skupiny Ramones. Ve studiu je hudební redaktor ČRo Radia Wave Pavel Zelinka.

Vložit na svůj web

Autor:  Martin Křížek  (mak), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Kultura (Rádio Česko)  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace