25. ledna  2013 v 08:00  rubrika: Kultura

Scénárista Hulík: O Palachovi se díky filmu začíná znova mluvit a o jeho činu více přemýšlet. Z toho mám radost

Záběr z filmu Hořící keř - Foto:  HBO

Záběr z filmu Hořící keřFoto:  HBO

Víte podrobněji, co následovalo po upálení Jana Palacha v roce 1969? Právě to vám prozradí třídílné drama Hořící keř, které pro HBO Europe natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová. Světovou premiéru má film právě za sebou, všechny tři díly uvede kanál HBO během nedělních večerů od 27. ledna do 10. února.

Film se mezinárodnímu publiku také ukáže koncem ledna na filmovém festivalu v Rotterdamu, producenti by ho rádi uvedli i na festivalu v Karlových Varech a na dalších mezinárodních přehlídkách. 

Štěpán Hulík při psaní scénáře využil své rozhovory s pamětníky, včetně doktorky Dagmar Burešové. Tu coby advokátku Palachovy matky v soudním procesu s Vilémem Novým začal chápat jako Palachovu pokračovatelku. 

Mimochodem Dagmar Burešová se v roce 1989 stala první ministryní spravedlnosti v české vládě. 

Často se vyzdvihují klíčové okamžiky dějin, méně se rozebírá to, co následovalo. „Bezprostředně po Palachově činu ještě převládal názor, že Palach byl hrdina. A postupně se o něm přestávalo mluvit. Strategie normalizátorů a lidí z nového vedení komunistické strany a státu byla radši o těch věcech nemluvit a pomalu je vymazávat z kolektivní paměti, což se zdálo, že se daří. Pro lidi a národ bylo pohodlnější pomalu zapomínat na to, co bylo a oč třeba bojovali,“ řekl magazínu Filmobraní Štěpán Hulík. 

Podle něj Palachova oběť byla důležitá a je otázkou, co je každý z nás ochoten udělat pro to, aby malý prostor, ve kterém žijeme, byl lepší: „Je to výzva k nesobeckosti, a tak ji chápu. Proto si myslím, že to bude pořád aktuální a že to není jenom záležitost historie, která se stala před 44 lety, ale něco, k čemu si každý z nás musí najít svůj vlastní vztah.“  

„Z čeho mám největší radost, tak se mně zdá, že tento náš projekt troškou přispěl k tomu, že se o Janu Palachovi začíná znova mluvit, o jeho činu se začíná více přemýšlet,“ dodal mladý scénárista. 

Zuzana Burešová: Máma bude nadšená  

Slavnostního uvedení třídílné série se zúčastnila i dcera Dagmar Burešové Zuzana, které koncem 60. let bylo kolem 10 let. Kvůli matčině angažování v případu Jana Palacha byla rodina omezována a pod drobnohledem Státní bezpečnosti. 

Má podle ní Palachova oběť co říct z dnešního hlediska? 

„Určitě ano, ale hlavně bych chtěla zdůraznit, že lidé na to skutečně už skutečně zapomínají a myslím, že spousta mladých lidí o tom vůbec nic neví. Film je úžasný přínos pro všechny, podařil se skvěle natočit. Představitelka mojí matky je jí v něčem moc podobná, vybrali vynikající typ herečky i herečku na to, aby hrála moji matku. Máma bude určitě nadšená, až to uvidí,“ neskrývala radost Zuzana Burešová. 

Tou herečkou, která dala Dagmar Burešové podobu ve filmu, byla Tatiana Pauhofová. 

„Čím víc jsem o Honzovi četla nebo studovala, tím jsem procházela různými názory nebo pohledy na jeho čin. To samé, když jsem si o tom povídala s blízkými lidmi, také jsem poslouchala každou chvíli nějaký jiný názor. Postupně jsem zjistila, že každá názor je v něčem správný. Já mám vůči jeho skutku obrovský respekt, já se před tím skláním,“ uvedla herečka.  

A proč jsme dnes na Hořící keř zacílili? Není to totiž křečovitá nápodoba 60. let stavící na dobových kulisách a na nostalgii po dávných časech. 

Je to suverénní a jasný film bez špetky falše, je to film, kterému věříte. 

 

Třídílné drama o Janu Palachovi Hořící keř představuje autorka magazínu Martina Vacková.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas