10. ledna  2013 v 16:20  rubrika: Kultura

Snad bude i tento ročník Festivalu íránských filmů plný energie a dobré nálady, doufají organizátoři. Vsadili na děti

Plakát Festivalu íránského filmu - Foto:  Festival íránských filmů

Plakát Festivalu íránského filmuFoto:  Festival íránských filmů

Dnes vás zavedeme do Íránu a do Afghánistánu. Ale dostanete se tam pohodlně pražskou hromadnou dopravou.

Dovedete si představit napětí dívky, která se musí vydávat za chlapce, aby zachránila rodinu? Stahuje si hruď obinadlem, kličkuje v mužských lázních a děsí se kolemjdoucích, kteří by v její tváři rozpoznali ženské rysy. Ta dívka se jmenuje Osama a žije v Afghánistánu. 

Možnost ji vidět budete mít při Noci afghánských filmů, což je malý projekt uvnitř velkého projektu zvaného Festival íránských filmů. Jejich kotouče se právě roztáčejí v pražských kinech Světozor a Lucerna. 

Amir Naderi, Abbas Kiarostami či Jafar Panahi. Kdo se jen trochu orientuje ve světovém filmu, tato jména mu vůbec nezní neznámě. Jejich nositelé přebírají ceny na velkých mezinárodních festivalech, pokud můžou, nebo se za ně ty velké festivaly staví, když je tvůrcům v Íránu zakázáno točit a vyjíždět do zahraničí, což je mimo jiné i případ Jafara Panahiho. 

Nejdříve ženy, pak děti  

Letošní už druhá přehlídka íránského filmu v Praze je zaměřená na děti. „Není to jen o dětech, ale i pro děti, takže jsme zařadili i animované filmy a mnohé z filmů, které budeme promítat, jsou vhodné pro děti,“ řekla magazínu Filmobraní mluvčí přehlídky Alena Siroňová.  

Loňský první ročník, který se zaměřil na ženy, byl podle Siroňové velká zkouška: „Z ničeho nic se tady objevil Festival íránského filmu a ač jsme věděli, že české publikum je velmi otevřené novým kulturám a novým zážitkům, stejně bylo těžké předpokládat, jaký bude výsledek. Musím s radostí říct, že se nám od publika dostalo skvělého přijetí, diváci nás nabili energií, oni nám dali ten impuls, že letos jsme se do toho znovu pustili. Doufám, že i tento ročník bude tak plný energie a dobré nálady jako ten minulý. Děkuji za to divákům.“ 

Sama doporučuje divákům dokumentární film Tinar, který byl oceněn na festivalu v Karlových Varech, a pohádkový příběh z britské produkce Zloděj z Bagdádu.  

Afghánská noc bez Talibanu  

Afghánskou noc organizuje afghánský novinář žijícím v Praze Omido Marzbani. Jak to přišlo, že se filmově Íránci a Afghánci dali v Praze dohromady? 

„Íránský festival byl loni přijat publikem velmi dobře. Proto jsme se s kolegy rozhodli, že v rámci festivalu vytvoříme další projekt, Afghánskou noc a uvedeme dva afghánské filmy, které získaly mezinárodní věhlas. Jde o film Osama z roku 2003 a film Země a popel z roku 2004. Oba se mimo jiné uváděly na festivalech v Cannes a v Karlových Varech, ale ne tolik českých diváků mělo možnost filmy vidět, a seznámit se tak s afghánskou kinematografií po éře Talibanu. Během ní kino ani televize nebyly dovoleny. Chtěli jsme ukázat, že po skončení této dlouhé války stále máme talentované filmaře, kteří dokážou získat mezinárodní ceny,“ odpověděl pro Rádio Česko Marzbani. 

 

Martina Vacková vás zavede do dalekých arabských končin, ale dostanete se tam pohodlně pražskou hromadnou dopravou. Začíná Festival íránského filmu.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas