16. ledna  2013 v 15:30  rubrika: Kultura

Soucit, humanita a sociální cítění. I to vidí v kresbách Nikoly Čulíka kurátorka jeho výstavy

Fotografie z výstavy Nikoly Čulíka na Staroměstské radnici - Foto: Tomáš Souček

Fotografie z výstavy Nikoly Čulíka na Staroměstské radniciFoto: Tomáš Souček

Galerie hlavního města Prahy uspořádala ve Staroměstské radnici výstavu s názvem Nikola Čulík / Život a dílo. Takový název výstavy se v případě čerstvého absolventa AVU zdá být poněkud nepřiměřený, ale výstižně reflektuje koncepci celého projektu.

Nikola Čulík zde totiž to, co chápeme jako vysoké umění, rozpouští a snaží se spojit s běžným životem. Co odlišuje Čulíka od současné výtvarné scény? 

„Nikola je výjimečný tím, že ho dosud návštěvníci výstav současného umění znají jako autora kreseb, což zní klasicky, ale je to docela něco převratného v době videí a instalací. Mladí lidé až zas tak kresby nedělají. Jsou to poměrně drobné kresby, je jich obrovské množství. Zdánlivě by se nečekalo, že se mladý umělec prosadí s touto disciplínou. Nicméně se tak stalo, kresby působí a přitahují návštěv návštěvníky,“ odpověděla pro magazín Umění na vlnách kurátorka výstavy Olga Malá. 

V Čulíkově tvorbě se objevují motivy násilí. „Nikola je schopen určité hluboké introspekce týkající se nitra každého z nás. Pocity zranění, strachu, bolesti, ohrožení známe všichni. Domácí násilí je v té kapitole. Zároveň je to autor, který je naprosto břitkým glosátorem událostí současnosti. Ono to v těch kresbách není jasné na první chvíli, ale probleskne to,“ vysvětlila Malá. 

WNikola Čulík, Zvláštní miminko, 2011 - Foto: Národní galerie v Praze

WNikola Čulík, Zvláštní miminko, 2011Foto: Národní galerie v Praze

Podle ní život do Čulíkova díla prorůstá „na ostro“. A tak je i jeho kresba doplněna stejně absurdním textem jako lidské tragédie na internetu: „Obětí šíleného střelce může být přes 100. 10 uživatelům se to líbí.“ 

„To je skrze média, jakým způsobem komunikujeme a žijeme, tak se ale vždy dobírá té humanitní podstaty. Musím říct, že mě fascinuje i to, co v dílech současných umělců nevidím: soucit, humanita, objevuje se tam něco jako sociální cítění,“ dodala kurátorka. 

Pohled do ateliéru  

Výstava Nikola Čulík / Život a dílo je uvedena instalací, která se značnou dávkou nadsázky a ironie představuje pohled do ateliéru umělce. Zároveň předměty jako rozestlaná matrace, mikrovlnná trouba nebo stará televize neodkazují jen k prozaické každodennosti, ale na samé hraně zde umělec předvádí také svoji intimitu. 

„Toto je snad takový můj zenit. Pro mě je trojrozměrná kresba metafora. Na pravé straně tam je nějaký svět tryskající krystalicky čisté lásky, která zároveň má příchuť neukojenosti. Na druhé straně to je zase svět potemnělý, odvrácená strana,“ řekl Rádiu Česko Nikola Čulík. 

Osu výstavy tvoří práce z let 2011 až 2012, které autor zahrnuje do souboru kreseb nazvaného Román, kterej sem napsal. Nikola Čulík vysvětluje, proč se rozhodl propojit kresbu a text a dát svému dílu formát kresleného románu: 

„To souvisí se zpětnými vazbami druhých lidí, kteří mně říkali, že by bylo pěkné, kdybych ty kresby vydával v tištěné formě jako knihu.“ 

Nikola Čulík, Hledal sem všude a našel Tebe, 2012 - Foto: Národní galerie v Praze

Nikola Čulík, Hledal sem všude a našel Tebe, 2012Foto: Národní galerie v Praze

Román obsahuje 8 kapitol, u kterých zaujmou už jejich názvy. Kromě zmíněného Domácího násilí je to například Maminka zahradnice nebo Budeš tlustý prase, když budeš žrát tu marmeládu. I tady si totiž Čulík pohrává s hranicí trpné každodennosti a vysokého umění. 

„Jedna z mých koncepcí byla snaha propojit dva světy a bohužel si myslím, že spíš paralelní v tom smyslu v tom, že nejsou schopny se nějak dotknout, nebo aspoň já toho dotyku nejsem schopen, a to sice světa čistokrevného umění, a pak zase naopak komerční sférou,“ uzavřel vystavující umělec Nikola Čulík. 

Jeho práce si můžete na Staroměstské radnici v Praze prohlédnout do 24. února 2013. 

 

Galerie hlavního města Prahy zahájila výstavu s názvem Nikola Čulík / Život a dílo. Zve na ni Michaela Vrchotová.

Vložit na svůj web

Autor:  Michaela Vrchotová, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Umění na vlnách   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas