7. února  2013 v 14:35  rubrika: Kultura

V Rotterdamu zabodoval film Můj pes Killer. Jinak než obvykle zobrazuje opuštěnost mladého člověka v moderní civilizaci i rasismus

Z filmu Můj pes Killer - Foto:  MIRAFOX

Z filmu Můj pes KillerFoto:  MIRAFOX

Český film se vydal do světa, dobře našlápl, ale také si hned zvrtnul kotník. Dobrý nášlap udělal nový slovensko-český film Můj pes Killer, který jako svůj druhý celovečerní film natočila slovenská režisérka Mira Fornay. Na 42. ročníku prestižního mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu získal hlavní cenu Tiger Hivos.

Zvrtnutý kotník pro českou kinematografii přišel hned poté před dalším významným festivalem v Berlíně, když se českému filmu letos nepodařilo přes práh hlavního programu Berlinale ani zakopnout. Filmový festival v Berlíně právě začíná. 

Nejprve ale ke slovensko-českému úspěchu v Rotterdamu. Snímek sledoval i filmový publicista Radovan Holub. Jak hodně podle něj to vítězství zviditelní český a slovenský film? 

„V určitém smyslu to je historické vítězství. Slovenský film v Rotterdamu ještě nikdy nezvítězil, český film se v Rotterdamu umístil poměrně dobře. Uvažovalo se dokonce o tom, že čeští filmaři se přestěhují do Rotterdamu, protože Berlín k nim nebyl tak vstřícný. Vítězství Miry Fornay a jejího filmu Můj pes Killer určitě může znamenat minimálně to, že tato talentovaná slovenská režisérka bude schopná natočit třeba nějakou mezinárodní evropskou koprodukci,“ odpověděl pro magazín Filmobraní Holub.  

Jak dodal, film se líbil proto, že má tři hlavní složky: „To je opuštěnost mladého člověka v moderní civilizaci, který neví, co se životem. To je téma, které tam hodně rezonuje. Druhé téma je rasová nesnášenlivost a třetí téma je neonacismus. To jsou věci, které celoevropsky rezonují, které straší celou Evropu. Mila Fornay k tomu přistoupila pokorně a trošku jiným způsobem, než se obvykle toto téma prezentuje.“ 

Berlinale bez české účasti  

Film Můj pes Killer se v Berlíně bude promítat také, ale jen na projekci pro obchodníky. Vedle něj na filmovém trhu budou ještě ukázány filmy Ve stínu, česko-makedonská koprodukce Třetí poločas a polsko-česká Yuma. 

Podíváme-li se do programu, které filmy soutěží o hlavní cenu Zlatého medvěda, překvapí nás dvě věci: zaprvé že je tam poměrně dost filmů ze zemí na východ od Berlína a zadruhé že mezi nimi Česko není. 

Takže mapu Berlinale letos budou malovat bez nás, a to v hlavní soutěži figurují například Polsko, Rusko, Bosna a Hercegovina se Slovinskem, Rumunsko, Kazachstán a dále namátkou Francie, Spojené státy, Írán a pochopitelně nebudou na filmovém hřišti chybět domácí Němci. 

Přitažlivější asi bude, když si na pomyslnou mapku označíme filmy, nebo ještě lépe filmaře, jejichž jména víc ozřejmí, na co je možné se těšit. Z Francie se přinejmenším na plátně objeví ve dvou filmech dvě tamní krásky Catherine Deneuveová ve snímku Po svém a Julie Binochetová ve snímku Camille Claudelová 1915. Jude Law, Catherine Zeta Jonesová či Matt Damon budou blikat na plátnech z amerických filmů. 

Možná přijde i Panahi 

A nějaká další překvapení? V soutěži se objeví i film íránského režiséra Jafara Panahiho, kterému bylo v předchozích letech zakázáno vycestovat na mezinárodní festivaly jak do Berlína, tak do Cannes, kde na protest proti tomu zůstala prázdná jeho porotcovská židle. 

Je otázka, zda režisér tentokrát dorazí. Ale přinejmenším na něj bude vidět v jeho filmu, protože hraje i jednu z rolí. 

A možná překvapení není, že hitem ještě před zahájením se stává úvodní film Grandmaster (Velký mistr). Natočil ho čínský režisér Wong Kar Wai, který na konci festivalu jako předseda mezinárodní poroty rozhodne, kdo odjede z Berlína se Zlatým medvědem. 

V tom mu budou pomáhat například dánská režisérka Susanne Bierová, německý režisér Andreas Dresen nebo americký herec a režisér Tim Robbins. 

A k filmu Velký mistr: podle toho, co prozrazují dosavadní zprávy, půjde o epické drama z období 30. let minulého století v Číně s tématem bojového umění, které je inspirováno dobou a životem legendárního IP Man, mentora Bruce Leeho. Válka, rodina, odplata, touha, láska a paměť - to slibuje Grandmaster s hvězdou Tony Leung Chiu Wai v hlavní roli. 

 

Autorka magazínu Martina Vacková se vydala na evropské festivaly.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas