24. října  2011 v 09:18  rubrika: Marketingový magazín

Nejmladší z rodiny Rádia Svobodná Evropa vysílá z Prahy do Pákistánu. Radio Mashaal

Studio Rádia Svobodná Evropa - Foto: Zbyněk Pecák

Studio Rádia Svobodná EvropaFoto: Zbyněk Pecák

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová má za sebou další návštěvu Pákistánu. Systémem zaseklé gramofonové desky opakuje Pákistáncům, aby přidali v boji s islamistickými ozbrojenci a zastavili šíření militantních nálad.

O to se už více než rok snaží Radio Mashaal, nejmladší z rodiny Rádia Svobodná Evropa. Z Prahy vysílá v jazyce pašto na území u hranic s Afghánistánem. Pokud se geograficky ztrácíte, je to právě to území, odkud skoro denně přicházejí zprávy o teroru páchaném radikálními islamisty. 

V 80. letech právě tady zakládal Saúdský Arab Usáma bin Ládin svoji teroristickou síť Al-Káidu. Od té doby je zdejší obyvatelstvo - a jde o několik milionů lidí - masírováno bezpočtem malých rádií, které šíří extrémní formu islámu a nenávist vůči Spojeným státům a západnímu světu. 

Je jedna hodina po poledni a z Prahy začíná další hodina vysílání do pět tisíc kilometrů vzdáleného Pákistánu. Tam je v té době pět hodin odpoledne a zvuk z Radia Mashaal se v tuto dobu mísí s modlitbou muezína. 

A právě tady, v mešitách získávají lidé informace o okolním světě. Jinou možnost většinou nemají. Mnozí jsou negramotní, nemajetní, internet je tady vzácnost. Vedle mešit jsou tady jako informační zdroj už jen lokální rádia. 

„Mají malá FM rádia, která přemísťují z místa na místo. Říkáme tomu rádia na kole,“ popisuje ředitel Radia Mashaal Mohammad Amin Mudaqiq. 

„Připevní si rádio za kolo, zastaví se na jednom místě a hodinu vysílají. Pak se sbalí a přejedou na jiné místo. Smyslem našeho vysílání je bojovat s dezinformacemi, které lidem předávají extrémisté, teroristé. Podle nich by se ženy měly držet doma pod zámkem, mladí lidé se nemají kazit studiem. My s nimi naopak mluvíme o právech žen, o hlavních světových událostech, stejně jako o tom, co se děje v jejich bezprostředním okolí. Zajímá nás všechno, co nějak ovlivňuje jejich každodenní životy.“ 

Ale žádné nudné monology nečekejte. Během každodenního devítihodinového vysílání se střídají hudba, diskuse s odborníky, satira a hlavně rozhovory se samotnými posluchači. 

Radio Mashaal vsadilo na občanskou žurnalistiku, jak mi ve studiu u mixážního pultu vysvětluje editor a moderátor v jedné osobě Daud Khattak. 

„V SMS zprávách nám napíšou, jak se jmenují, odkud jsou a co by nám chtěli říct. Naši moderátoři si pak vyberou ty nezajímavější. Denně přicházejí stovky SMS zpráv. Podívejte na monitor - ke dnešnímu dni přišlo 18 tisíc 849 esemesek! A to jsme s SMS projektem začali v květnu. Našim záměrem je říct posluchačům: napište nám, jaký máte v místě, kde žijete, problém. My k vám pošleme našeho reportéra.“ 

A co konkrétně posluchači píší? 

„Tahle esemeska nám přišla z Afghánistánu. Píše se v ní, že v provincii Paktía vybuchla nášlapná mina a přidává další informace. Když si informaci prověříme a ukáže se jako pravdivá, některým z posluchačů zavoláme a uděláme s nimi krátký rozhovor. Někteří respondenti nechtějí do rádia z bezpečnostních důvodů mluvit. Nenutíme je, dobře víme, že život v těchto oblastech je hodně těžký - z jedné strany máte bezpečnostní oddíly, z druhé Taliban.“ 

Je až překvapivé, jak často se v rádiu, které vysílá do oblastí striktního islámu, mluví o právech žen. 

„Ženy jsou tam zavřené doma, odřiznutí od společnosti, jejich hlas není slyšet. A my jim dáme mikrofon. Ženy nám samy volají, mluví s námi o běžných společenských tématech. Někdy se samozřejmě stane, že se do ženského hlasu ozve mužský hlas a začne křičet na ženu, ať hned zavěsí. Nám pak její manžel vynadá, jak to, že necháme ženu (!) mluvit do rádia. My jim jen slušně řekneme, že každý má právo mluvit," říká ředitel Radia Mashaal Mohammad Amin Mudaqiq. 

Právě rozhovory s posluchači patří k nejoblíbenějším, dále pak satira, debaty o problémech jako třeba dosažitelnost zdravotní péče v horských oblastech, což bylo téma dnešního diskusního pořadu. Ale nejoblíbenější program právě začíná. 

Populární písně v posluchačů jednoznačně vedou. 

Radio Mashaal má poslechovat asi pět procent, což je nesrovnatelné s Radiem Azadi, v tomhle ohledu jednoznačně neúspěšnějším z 28 jazykových sekcí Rádia Svobodná Evropa. Stanice vysílající už devátým rokem v jazyce pašto a dárí pokrývá 50 procent území Afghánistánu a je nejposlouchanější rádio v zemi. 

Jeho podíl je 63 procent, týdně si ho pustí asi osm milionu lidí.  

 

Jak se dělá rádio pro obyvatele žijící v baště teroristů, zjišťovala Dana Votýpková.

Vložit na svůj web


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Votýpková  (dnv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas