4. října  200  rubrika: Příběhy 20.století

Příběh Františka Fajtla

František Fajtl - Foto:  ČTK

František FajtlFoto:  ČTK

Ve středu 4. října 2006 zemřel po těžké nemoci slavný letec RAF generál František Fajtl. Právě jeho příběh a osudy dalších letců RAF bude vyprávět Mikuláš Kroupa v dalším dokumentu z cyklu Příběhy 20. století. František Fajtl, Jaroslav Šišpera a František Elston se před jednašedesáti lety vrátili do Československa jako hrdinové, ale čekal na ně komunistický kriminál, jednomu z nich se podařilo emigrovat zpátky do Velké Británie. O leteckých soubojích, anglických ženách, i o komunistických lágrech budou tito lidé vyprávět v neděli 8. října od 10.06 (premiéra) a v sobotu 14. 10. (repríza) od 13.06 hodin na vlnách Českého rozhlasu Rádia Česko.

V sobotu 7. 10. si od 13.06 poslechněte reprízu příběhu, který začíná někdy před druhou světovou válkou a končí událostí, která se stala před třemi roky v Praze. Je to příběh dvou lidí, Gustava Svobody a Jiřiny Pelčákové, příběh válečného veterána, důstojníka prvorepublikové československé armády a dívky, která za války riskovala svůj život v odbojové organizaci Obrana národa. Gustav a Jiřina si před válkou slíbili věrnost a že na sebe počkají. Jeden z nich musel slib porušit, aby si zachránil život, ten druhý to nevěděl. Dozvěděl se o tom až po šedesáti letech. Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Audio archiv pořadu: Příběhy 20. století
Některé části pořadu vzhledem k autorským právům nelze publikovat na internetu, a proto jsou z dokumentu odstraněny. Děkujeme za pochopení. 

VIDEO: Tisková konference k projektu Příběhy 20. století 

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas