11. 3. 2007  rubrika: Příběhy 20.století

Příběh "Samuraje" Vladimíra Lorence

"Samuraj" Vladimír Lorenc - Foto: Adam Drda

"Samuraj" Vladimír LorencFoto: Adam Drda

Vladimír Lorenc je judista. Japonskému bojovému umění se věnuje desítky let, ale za sebou má mnohem víc než vítězství ve sportovních turnajích. Narodil se roku 1925, zúčastnil se mobilizace v oddílech SOS, po okupaci Československa se zapojil do odboje, nejprve ve skupině Modrá fronta, později v Bechyni na zámku v organizaci knížete Alfonse Paara. V roce 1943 ho sebralo gestapo a začaly tvrdé výslechy, po nichž měl Lorenz vyzradit jména kompliců. V rozhovoru, který poskytl reportérovi sdružení Post Bellum vzpomíná:

"Samuraj" Vladimír Lorenc - Foto: Adam Drda

"Samuraj" Vladimír LorencFoto: Adam Drda

"Těžko si můžete představit tehdejší německou policejní důkladnost. Například ,baštonáda'. Obrátili židli nohama vzhůru, musel jste si lehnout na břicho, chodidla vám přivázali k nohám židle a pak vám vysázeli baštonádu na chodidla... My jsme se ale naučili omdlívat. V tom jsme byli cvičený. Když omdlíte, nic necítíte. Tzv. se napumpujete a přijde šok. To je jediná ochrana jak nic nevyzradit. Ve stavu bezvědomí nemůžete nic vykládat. Proto se snažili mít nás neustále při vědomí. Používali různé oživovací manévry včetně elektřiny." 

Vladimír Lorenz výslechy vydržel, nikoho neprozradil, byl odsouzen k trestu smrti. Třiadvacet dní před popravou uprchl z vězení. Ani to ale nebyl konec jeho dobrodružství. Víc se dozvíte v neděli 18. 3. 2007 od 10.06 hodin, kdy vysíláme další dokument z cyklu Příběhy 20. století. Reprízu poslouchejte o týden později 24. 3. 2007 od 13.06 hodin. 

Ludwig Armbruster, Jan Svátek Hroznata a František Kohlíček mají mnoho společného. Všichni tři jsou katoličtí kněží, o všechny tři se v 50. letech minulého století intenzivně zajímala Státní bezpečnost, všichni tři byli zatčeni. Dva z nich skončili na dlouhá léta v kriminále, jeden byl vyhoštěn z republiky. Proč taková šikana, čím byli komunistům nepohodlní? 

Každý z nich totiž četl a šířil biskupský pastýřský list z roku 1949, který byl vůči komunistickému režimu kritický. Státní úřady pohrozily, že kdo bude list někdy nazývaný "v hodině velké zkoušky" veřejně číst, bude mít problémy. Tito lidé se vědomě, svobodně a veřejně rozhodli jít raději do vězení, než udělat drobný kompromis s totalitním režimem. 

František Kohlíček, katolický kněz a bývalý politický vězeň, zemřel na konci ledna tohoto roku. Redaktoři z občanského sdružení Post Bellum byli pravděpodobně posledními, kdo s ním o jeho životě mluvili. Nejen z jeho vzpomínek vznikl další dokument z cyklu Příběhy 20. století. Pořad vysíláme v sobotu 17. 3. 2007 od 13.06 hodin v repríze. 

Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas