15. 7. 2007 10.06  rubrika: Příběhy 20.století

Kulaci a kolektivizace aneb Soumrak selského stavu

Zemědělská půda - Foto: F. Tichý

Zemědělská půdaFoto: F. Tichý

Komunistický režim znamenal pohromu pro stovky lidí, ale o jedné těžce postižené společenské skupině se dosud takřka mlčí: o českých a moravských sedlácích, zvláště o obětech tzv. rozkulačování. Přitom právě na osudu selského stavu lze výjimečně výmluvně ukázat, jak bezohledný a krutý byl totalitní aparát. Příběhy stovek sedláků, označených za kulaky (tedy vesnické boháče nebo dokonce "vesnické upíry") jsou si ve vnějších rysech podobné: majitel rodového statku byl nejprve šikanován nesplnitelnými dodávkami (tedy povinnými odvody státu), poté okraden o majetek a často též poslán na nucené práce, případně odsouzen k vysokému trestu.

Následoval úřední příkaz, aby se i s rodinou vystěhoval z vesnice na určené vzdálené místo s tím, že si smí vzít sebou jen nezbytně nutné osobní věci a že se do konce života nesmí vrátit domů. KSČ likvidovala sedláky systematicky a promyšleně: byli příliš samostatní a příliš zkušení, drželi se tradic, měli v obcích vliv, zkrátka komplikovali "výrobu socialistického člověka". 

V dokumentárním cyklu Příběhy 20. století (který připravuje Český rozhlas Rádio Česko a občanské sdružení Post Bellum) jsme se už rozkulačování a kolektivizaci věnovali. Nyní v tématu pokračujeme dalším dílem, v němž o svých životních příbězích vyprávějí například Václava Nebeská, profesorka Arcibiskupského gymnasia v Praze a "kulacká dcera" z východočeského Chvojence nebo Ludmila Klukanová, spisovatelka ze selské rodiny z Horácka. Příběh Ludmily Klukanové je pro období 50. let typický. 

Její rodina patřila k těm, které se odvážně angažovaly už v protinacistickém odboji a za svou odvahu zaplatily: "Maminčin bratr ve vedlejší vesnici přechovával parašutistu, gestapo vybralo celý dům, všichni byli v koncentráku, strýce po pravili sekyrou na Pankráci a babička s dědečkem v táboře zahynuli." 

Místo aby se po válce dočkal rod uznání, přišla jen další perzekuce: "Byli jsme utahaní jako koně, v noci se ani spát nedalo, jak jsme byli udření, abychom splnili dodávky. A pořád jsme měli strach: že nesplníme a že na nás přijdou. Tatínek musel přitom lecos schovávat, abychom vůbec měli na podzim na setí. Jenže už za nalezený pytel sadby byl kriminál a vystěhování. Byla to taková tichá hrůza." 

Dokument, jehož autorem je tentokrát Adam Drda, vysílá Český rozhlas Rádio Česko v premiéře v neděli 15. července 2007 od 10.06, v repríze pak v sobotu 21. července 2007 od 13.06 hodin. 


Jaroslav Řičica - Foto: Hynek Moravec

Jaroslav ŘičicaFoto: Hynek Moravec

Když bylo vojákovi, válečnému hrdinovi z 2. světové války Tomáši Sedláčkovi třiatřicet let, zatkla ho komunistická státní bezpečnost. To bylo v únoru roku 1951. Odvezli ho do pověstného Domečku na Loretánském náměstí v Praze. Vyšetřovatel ho vyzval: "Mluvte o své trestné činnosti." Když tehdejší major Tomáš Sedláček odpověděl, že o ničem neví, začali ho fackovat, tlouct pendrekem, dali mu nohy a ruce do okovů. Devět dní a nocí nesměl spát, musel stále chodit. 

Dnes si devětaosmdesátiletý generál Sedláček vzpomíná jen na jednoho ze dvou mučitelů, na Jaroslava Řičicu, který žije v jednom pražském domě s pečovatelskou službou: "Já jsem ho vůbec nemlátil. No - to si vymýšlí, že ho někdo mlátil. Já jsem tam byl více méně, jsem se jen díval a učil se psát na stroji." 

Jaroslav Řičica a Mikuláš Kroupa - Foto: Hynek Moravec

Jaroslav Řičica a Mikuláš KroupaFoto: Hynek Moravec

Jaroslav Řičica, bývalý vyšetřovatel komunistické Vojenské kontrarozvědky, bude konfrontován s vyprávěním bývalého politického vězně odsouzeného na doživotí Tomáše Sedláčka v dokumentu z cyklu Příběhy 20. století. Pořad Český rozhlas Rádio Česko vysílá v repríze v sobotu 7. 7.2007 od 13.06 hodin. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas