19. srpna  2007 v 10:06  rubrika: Příběhy 20.století

Příběh Sergeje Magida a Věňka Šilhána

Věněk Šilhán - Foto:  redakce Post Bellum

Věněk ŠilhánFoto:  redakce Post Bellum

20. srpna roku 1968 velvyslanec Sovětského svazu v Československu Červoněnko navštívil tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobodu a oznámil mu, že vojska pěti zemí překročila hranice Československa. Během noci a dalších dní obsadilo hlavní město a další území půl milionů sovětských, bulharských, polských, maďarských a východoněmeckých vojáků s těžkou vojenskou technikou. Kromě profesionálních speciálních jednotek byly do vojenské invaze zapojeny statisíce vojáků základní služby.

Jedním z nich byl i Rus Sergej Magid: "Co jiného očekávali od té zrůdy SSSR? Že jim to dovolí? Jestli čekali, že jim, to dovolí, tak jsou potomci. Jestli si mysleli, že budou bojovat, tak proč nebojovali, pak jsou tedy zbabělci. Samozřejmě, já si nemyslím, že Češi jsou opravdu zbabělci nebo pitomci. To je prostě věčný dějinný český omyl, taková mírumilovná povaha, že bude dobře s Hiltlerem, Stalinem i s Brežněvem," říká Sergej Magid. 

Věněk Šilhán - Foto:  redakce Post Bellum

Věněk ŠilhánFoto:  redakce Post Bellum

Odpor Čechoslováků byl spontánní, beze zbraní. Lidé na ulicích diskutovali s okupanty, bránili svými těly Československý rozhlas, stavěli se do cesty projíždějícím tankům. Nebylo to nic platné. Sověti zatkli celou řadu lidí včetně tehdejšího tajemníka KSČ Alexandra Dubčeka. 22. srpna se do Prahy na mimořádný sjezd sjelo skoro tisíc československých komunistů. Na tomto takzvaném vysočanském sjezdu zvolili nové zástupce. 

V čele strany se ocitl do té doby málo známý Věněk Šilhán: "Zem zaplaví tanky, tisíce tanků - cizích, nikdo je nezval. Vy proti tomu protestujete a on vám (Gustav Husák pozn. redakce) řekne, že jste jednali proti stanovám. Něco tak odporného jsem dávno neslyšel. Mravnost a právo je na naší straně, tak proto máme právo jednat," vzpomíná na srpnové události roku 1968 bývalý tajemník ÚV KSČ Věněk Šilhán. 

Věněk Šilhán - Foto:  redakce Post Bellum

Věněk ŠilhánFoto:  redakce Post Bellum

Na tomto vysočanském sjezdu přijali komunisté dodnes zapomenuté oficiální prohlášení proti invazi. Kdo se k tomuto prohlášení později v době normalizace přihlásil, byl vyhozen ze zaměstnání a jinak perzekuován. Věněk Šilhán šel ke krumpáči a později podepsal i Chartu 77. 

Jeho vzpomínky a vzpomínky bývalého sovětského vojáka Sergeje Magida poslouchejte na vlnách Rádio Česko v neděli 19. 8. 2007 od 10.06 hodin v dokumentu z cyklu Příběhy 20. století a v repríze v sobotu 25. 8. 2007 ve 13.06 hodin. 

Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas