4. listopadu  200 v 1:.0  rubrika: Příběhy 20.století

Příběh Abraháma Pressburgera - 1. díl

Abrahám Pressburger - Foto:  archiv

Abrahám PressburgerFoto:  archiv

Abrahám Pressburger, rodiče mu říkali Hans, v předválečném Československu byl v matrikách zapsán jako Jindřich, stál na nástupu židovských vězňů ve slovenském pracovním lágru Sereď. Psal se rok 1943. Jeho otec, vážený člen táborového židovského výboru, procházel mezi nastoupenými vězni v doprovodu několika německých důstojníků SS. Němci vězně svolali na selekci, tisíc z nich pojede na smrt na východ do polské Osvětimi. To už se vědělo, že Židé se z Polska nevrací:

"Němec ukazoval na vězně, ty půjdeš na tu stranu, ty na druhou. Ti, co byli napravo, šli do Osvětimi. Ti, co byli vlevo, zůstávali v táboře. Ukázal na mě, abych se postavil na stranu, kde stáli vybraní na smrt, do transportu. Můj tatínek tam stál jako předseda židovské rady spolu s těmi lidmi z SS. Nemohl do toho zasahovat, ale toho hlavního Němce, jmenoval se Hanslian, znal. 

Když kolem něj procházel, tak otec zvolal: ˇHerr Hanslian, um Gottes willen mein Sohn! Pro pána Boha! Můj syn!' Němec se otočil a ještě jednou prošel mezi řadami, ukázal na mě a řekl: ˇDu Idiot, Ich habe dir gesagt dort!´- Ty idiote, řekl jsem ti sem! -, a to mi zachránilo život. Je hrozné žít s tím, že vy jste se zachránil na úkor jiných, kteří zemřeli..." 

Abrahám Pressburger dnes žije v Izraeli. Vypravili se za ním reportéři z občanského sdružení Post Bellum a natočili jeho vyprávění. Vzpomínal nejen na slovenský tábor, ale také na odboj v sionistické organizaci Hašomer Hacair, na slovenské partyzány, ke kterým se přidal, když se mu podařilo prchnout. Dokument o jeho osudu uslyšíte v Příbězích 20. století v premiéře v neděli 4. 11. 2007 od 10.06 a v repríze v sobotu 10. 11. 2007 od 13.06 hodin na vlnách Českého rozhlasu Rádia Česko. 


Jiří Zenáhlík s manželkou ve svatební den - Foto:  redakce Post Bellum

Jiří Zenáhlík s manželkou ve svatební denFoto:  redakce Post Bellum

PROCES S VELEZRÁDCI A ŠPIONY - hlásal titulek v jedněch českých novinách z konce listopadu roku 1953. Pod ním se psalo o procesu se členy ilegální skupiny protikomunistických spiklenců: Hlavou skupiny byl dr. Josef Zenáhlík, lékař z Vyššího Brodu. Ve službách francouzské špionážní služby uskutečňoval plány americké rozvědky, směřující k přípravě a rozpoutání nové světové války. S finanční podporou z fondu, schváleného americkým kongresem na podvratnou činnost proti SSSR a zemím lidové demokracie, vybudoval síť, s jejíž pomocí získával špionážní zprávy z úseku vojenského, politického a hospodářského... 

Počátkem léta 1952 získal dr. Josef Zenáhlík s manželkou pro špionážní činnost svého bratra Jiřího Zenáhlíka, který byl důstojníkem československé armády. Zrádce Jiří Zenáhlík přijal podrobné pokyny ke shromažďování špionážních zpráv o československé armádě a tajný inkoust ke vzájemnému písemnému vyrozumívání... 

Jiří Zenáhlík, hlavní hrdina příštího dílu Příběhů 20. století, byl v tomto procesu odsouzen k doživotnímu vězení. 

Plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík se narodil 20. května roku 1921. Za nacistické okupace byl totálně nasazen v Německu, ale utekl - až do Anglie, kde vstoupil do armády. Stal se tankovým střelcem. Po válce odcházel do zálohy v hodnosti četaře, oženil se, narodily se mu dvě děti. Ve dvaapadesátém ho nečekaně znovu povolali do armády - a teprve později zjistil proč. 

Jiří Zenáhlík v Praze v roce 2007 - Foto:  redakce Post Bellum

Jiří Zenáhlík v Praze v roce 2007Foto:  redakce Post Bellum

Jeho bratr Josef s manželkou totiž spolupracovali s francouzskou špionážní službou, StB je už sledovala a chtěla mít pod dohledem i "zápaďáka" Jiřího. Ten se o bratrově spolupráci s Francouzi dozvěděl teprve poté, co se do armády vrátil - nicméně rozhodl se, že Josefovi předá informace o umístění vojenských jednotek. 

V té době v Československu kdekdo věřil, že se musí nutně nastat ozbrojený konflikt mezi východním a západním blokem, že Američané velkou část Evropy nenechají sovětskému totalitnímu impériu a že právě jim jakékoli informace spoza železné opony pomohou. 

Jiří Zenáhlík záhy zjistil, že je sledován a na jaře 1953 StB zatkla jeho bratra. K útěku se Jiří, tehdy poručík, neodhodlal - brzy se mu mělo narodit třetí dítě. 1. května 1953 byl v Karlových Varech na ulici zatčen. 

Čekaly ho kruté výslechy, soud, vězení v Leopoldově, práce v uranových dolech na Bytízu. Osudy Jiřího Zenáhlíka přiblíží Příběhy 20. století v repríze v sobotu 3. 11. 2007 od 13.06 hodin. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas