23. 3. 2008 10.06  rubrika: Příběhy 20.století

"Američané sem posílali plebs," říká někdejší major StB Herold

Vratislav Herold - Foto:  redakce Post Bellum

Vratislav HeroldFoto:  redakce Post Bellum

ATOM je krycí jméno údajně jedné z nejúspěšnější operace československé komunistické kontrarozvědky - 1. správy 2. oddělení StB - na začátku 60. let minulého století. Jistému Ludvíku Rozkusovi, krycím jménem Batler, který pracoval v soukromé rezidenci amerického velvyslance v Praze jako majordomus, se podařilo propašovat odposlouchávací zařízení přímo do pracovny velvyslance.

Ten, kdo celou akci řídil, byl major StB, řídící důstojník 1. správy 2. oddělení Vratislav Herold, který svůj příběh vyprávěl redaktorovi Českého rozhlasu Rádia Česko a předsedovi sdružení Post Bellum Mikuláši Kroupovi. Herold vzpomíná: 

"Měli jsme své duble agenty v uprchlických táborech v zahraničí a díky nim jsme měli přehled téměř o každém agentu chodci, který byl americkou službou CIC vysílán do Československa. Někdy jsme si na centrále StB říkali, že Američané sem posílají doslova plebs, jednoduché lidi, které máme za úkol chytat. Možná odváděli jen naší pozornost od významnějších zpravodajských akcí," vypráví bývalý bachař z Jáchymovského tábora "Bratrství" a někdejší major StB Vratislav Herold. 

Jeho vyprávění v dokumentu z cyklu Příběhy 20. století korigují odborníci - historikové z Ústavu pro studium totalitních režimů Tomáš Bursík a Radek Schovánek. V dokumentu, který vysílá Rádio Česko v premiéře v neděli 23. 3. 2008 od 10.06 a v repríze v sobotu 29. 3. 2008 od 13.06 hodin, se kromě jiného dozvíte, že komunistická kontrarozvědka StB byla pod dohledem, ne-li přímo pod kontrolou, americké a britské tajné služby, která měla své agenty přímo v pražské centrále StB. 


"Já vám všem ukážu!" aneb Cesta k StB 

Vratislav Herold ze svazku StB - Foto:  redakce Post Bellum

Vratislav Herold ze svazku StBFoto:  redakce Post Bellum

V polovině roku 1953 žádal jistý ambiciózní mladík o přijetí ke kulturnímu sboru mládeže u nakladatelství Rudého práva. Přijat do sboru, který měl povolení cestovat i do západní ciziny, nebyl. Co tento šestadvacetiletí uražený mladík jménem Vratislav Herold udělal? Řekl si: " A teď vám všem ukážu!" 

"Myslím, že to byl rozhodující moment mého života. Napsal jsem životopis a odnesl ho na ministerstvo vnitra, že chci k SNB, ale jen k civilní složce, mám totiž od dětství odpor k uniformám. Že civilní složka SNB je StB jsem asi ani nevěděl," vypráví Vratislav Herold, kterého jako čerstvého adepta SNB převeleli ke strážní službě "na špačkárně" v trestaneckém táboře Bratrství v uranové důlním komplexu Jáchymov. 

Nikoho nezajímalo, zda má či nemá rád uniformy. Po měsíci bachař Herold odešel k jáchymovské oblastní správě StB a konečně svlékl policejní stejnokroj. Dostal své první agenty a důvěrníky a začal jeho kariéra u nejobávanější bezpečnostní složky komunistického totalitního režimu v minulém století. 

První část vyprávění tohoto bývalého řídícího důstojníka československé komunistické kontrarozvědky - 1. správy 2. odboru StB - poslouchejte v repríze v sobotu 22. 3. 2008 od 13.06 hodin. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas