15. 6. 2008 10.06  rubrika: Příběhy 20.století

Útěkáři Karel Kukal a Zdeněk Štich

Zdeněk Štich - Foto:  redakce Post Bellum

Zdeněk ŠtichFoto:  redakce Post Bellum

14. října 1951 utekla z pracovního tábora v Horním Slavkově skupina vězňů. Z jedenácti uprchlíků přežili následné estébácké řádění jen dva, jeden z nich s těžkými následky. Dnes osmdesátiletého Karla Kukala a devětasedmdesátiletého Zdeňka Šticha (hlavní hrdiny příštích Příběhů 20. století) přivedl do uranových lágrů aktivní odpor proti komunismu. Stali se z nich blízcí přátelé a spolu začali brzy přemýšlet o útěku. Postupně se vytvořila skupina muklů se stejným plánem.

Byl říjen 1951. Volba padla na jednu z nočních směn, při níž mukly hlídali jen tři bachaři. Prvního vězni přemohli snadno. "U šachty ale hlídal nováček, horlivý bachař. Namířili na něj, ale on se ještě snažil ze zad strhnout samopal a padl výstřel," líčí Kukal. Na následky zranění strážce později zemřel. K vězňům ozbrojeným třemi samopaly a pistolemi se na poslední chvíli přidal další vězeň Vladimír Levinský. Při cestě se ale náhle vytratil, vrátil se do tábora, osvobodil bachaře uvězněné ve fárací kleci a vyvolal poplach. 

SNB rozjela velké pátrání. Jeden z pronásledovatelů na vězně narazil poblíž obce Stanovice a ihned spustil palbu. "Byl jsem nejblíž a dostal to do kolena. Ostatní utíkali dál," vypráví Kukal, který se poté pokusil o sebevraždu. "Věděl jsem, že bude lepší, když mě nechytí živého. Žádná zbraň na mě nezbyla. Uvázal jsem si proto kolem krku opasek a oběsil se na stromě. Větev ale praskla a na další pokus už nezbyl čas." 

Zátah na uprchlíky z uranového tábora v Horním Slavkově skončil děsivě. Dva zemřeli střelnou ranou - neví se, zda spáchali sebevraždu, či byli zastřeleni. U dalších tří mrtvých protokoly jako příčina smrti uvádějí ochrnutí mozkových center a vykrvácení. Je pravděpodobné, že byli ubiti k smrti. Jeden z vězňů se dostal až na Slovácko, ale v listopadu 1951 byl odhalen a zastřelen v Dolních Bojanovicích. Dalšího zabila pohraniční hlídka, když se pokoušel přejít ze Slovenska do Rakouska. Dva vězni byli dopadeni živí, odsouzeni k trestu smrti a popraveni. 

Karel Kukal - Foto:  redakce Post Bellum

Karel KukalFoto:  redakce Post Bellum

Karel Kukal stejnému osudu unikl jen proto, že ve chvíli, kdy vězňové postřelili bachaře Jana Guckého, byl ještě dole v šachtě. Proto dostal "jen" 25 let trestu navíc. Co přesně se po útěku dělo se Zdeňkem Štichem, je dodnes záhada. Byl zjevně týrán tak brutálně, že ztratil paměť a nadlouho i zcela ochrnul. "Zřejmě se to stalo v Klatovech, kde jsme byli vyslýcháni na StB," říká o svém osudu Štich. Jeho vzpomínky začínají až pobytem v nemocnici, kde ho postupně vraceli k životu. 

Štichův život v komunismu byl pak plný hořké absurdity. Měl problémy kvůli minulosti, z níž si nic nepamatoval, sledovala ho StB a on pořádně nevěděl proč. Větší část své minulosti nalezl až po pádu komunismu. Hlavní část chybějící paměti mu mohl doplnit právě Kukal. "V časopise Respekt jsem si o našem útěku něco přečetl a dozvěděl se, že jsme to přežili jen my dva. Znal jsem teď Karlovo jméno a kontaktoval ho přes Konfederaci politických vězňů," říká o setkání po 40 letech Štich. 

Více se dozvíte z dalšího dílu z cyklu Příběhy 20. století, z aktualizovaného dokumentu, který připravil Adam Drda. Premiéru vysíláme v neděli 15. 6. 2008 od 10.06 a reprízu v sobotu 21. 6. 2008 od 13.06 hodin. 


Srpen 1968 očima Sergeje Magida a Jiřiny Tvrdíkové 

srpen 1968 - Foto:  redakce Post Bellum

srpen 1968Foto:  redakce Post Bellum

V České republice se schyluje k mohutným oslavám. V srpnu uplyne 40 let od invaze vojsk Varšavských armád do někdejšího Československa. Všechny odborné instituce chystají svůj program oslav - někdo bude vystavovat fotografie, jiný přiveze tanky na Václavské náměstí, nebo uspořádá pietní shromáždění. I naše redakce připravující dokumenty z cyklu Příběhy 20. století pracuje na připomínce tohoto výročí. 

Reportéři Post Bellum, kteří natáčejí vzpomínky pamětníků, se na "osmičková" výročí připravují téměř rok a půl. Nechceme nyní prozradit, jaké unikáty se dosud podařilo shromáždit, rádi bychom v nedělním dokumentu předeslali dva příběhy ze srpna 1968, které vrhají na tyto čtyřicet let staré události jiné světlo, jiný úhel pohledu. Poslouchejte příběh někdejšího sovětského vojáka a veteránky z 2. světové války. 

Jiřina Tvrdíková - Foto:  redakce Post Bellum

Jiřina TvrdíkováFoto:  redakce Post Bellum

Vyprávět budou Sergej Magid a Jiřina Tvrdíková, které jsme vám poprvé představili před dvěma lety. Srpnové události nejsou jen výčtem dat a politických proklamací, ale obdobím činů - těch statečných i těch zbabělých. 

Sergej Magid říká: "To byl strašný dějinný omyl... Češi jsou národem, který se ze sebe dělal vždy kult oběti. To je národ, který byl vždycky obětí - oběť Hitlera, oběť Stalina, pak Brežněv. Rusové s jejich mentalitou to nemůžou pochopit, a už vůbec to nemůžou pochopit Gruzínci, Čečenci - proč nebojujete? Proč jste se nebránili?" 

Jiřina Tvrdíková - Foto:  redakce Post Bellum

Jiřina TvrdíkováFoto:  redakce Post Bellum

Jiřina Tvrdíková: "A já jdu po ulici, jdu od doktora a na křižovatce ruský tank. nějací Rusové brání mamince s dětmi s taškami nákupu v přechodu přes ulici. To mě dopálilo. A já na toho Ruskáka: ´Co se díváš, tos ještě neviděl ženskou? Ty smrkači jeden! Co si sem přišel?´ A on: ´Já něpanimáju!´ ´Něpanimáješ? ´Tak já ti to řeknu rusky, ty vole!´ ´A ty Ruska?´ ´Spasiba, že ja něruska, já ti ukážu dokumenty!´ ´Něnužno!´ A já říkám: ´Protože neumíš číst, ty vole!´ No jak já mu vynadala! A pak se mě ptá a ukazuje na nápis Okupanti iditě damoj: ´Što eto tam napisano. Okupanti?´ ´Zachvatčiki, ty chumaju!´" 

Premiéru pořadu Rádio Česko odvysílá v repríze v sobotu 14. 6. 2008 od 13.06 hodin. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas