7. prosince  2008 v 10:06  rubrika: Příběhy 20.století

Příběh Augustina a Vladimíra Mertových

Augustin Merta - Foto:  redakce Post Bellum

Augustin MertaFoto:  redakce Post Bellum

Obecně se má za to, že Češi jsou spíše usedlý národ, lidé jsou spíše veselí, vynalézaví, milovníci piva, kteří nevěří v Boha. Když přijdou zlé časy, dokážeme je přežít někde v ústraní a jakoby bez povšimnutí. Z tohoto klišé, které se o Češích šíří v zahraničí, zcela vybočuje rodina Augustina a Vladimíra Mertových.

Augustin Merta válčil proti nacistům v zahraničních jednotkách, velel tankovému průzkumnému družstvu v roce 1944 u Dunkerqueu, jeho syn Vladimír, slavný folkový písničkář, oslovil svými proti režimními texty tisíce lidí, kteří se pak proti komunistům postavili v roce 1989. Vladimíra Mertu komunistická Státní bezpečnost sledovala od poloviny 70. let minulého století do sametové revoluce takřka nepřetržitě. 

Vladimír Merta - Foto:  archiv

Vladimír MertaFoto:  archiv

Augustin Merta: "Byla to ošklivá zákopová válka..." Vladimír Merta: "To byla doba, kdy do vás svazáci šťouchali a říkali, tak se neboj a řekni to, vždyť víš, my nemůžem!" 

Poslouchejte dokument z cyklu Příběhy 20. století, který bude kromě jiného zkoumat, jaké zbraně a jak účinné rodina Mertova proti totalitám minulého století zvolila. Pořad na vlnách Rádia Česko bude mít premiéru v neděli 7. 12. 2008 od 10.06 a reprízu v sobotu 13. 12. 2008 od 13.06 hodin. 


Příběh Augustina Merty 

V dokumentech z cyklu Příběhy 20. století často vystupují lidé, kteří museli v minulém století z republiky ilegálně utíkat - ať už před nacismem nebo komunismem. Noční pochody přes hraniční pohoří, skrývání se před vojenskými hlídkami, kličkování mezi zátarasy nemohli většinou zvládnout sami, potřebovali převaděče. Za 2. světové války byl jedním z úspěšných a spolehlivých převaděčů Augustin Merta. 

Bez takových lidí, jako je Merta, by těžko vznikla v zahraničí československá armáda, těžko by mohly fungovat zpravodajské služby, bez jeho pomoci by těžko přežily desítky Židů, čs. diplomatů a odbojářů. Převaděči podstupovali obrovské riziko, nasazovali své životy za lidi, které ani neznali. 

Augustin Merta chodil přes hranice až do chvíle, kdy byl gestapem odhalen. Těsně před zatčením uprchl se svojí ženou do úkrytu nedaleko Olomouce, kde se skrýval téměř půl roku. V květnu 1941 ilegálně uprchli do Rakouska a přes Alpy se dostali až do neutrálního Švýcarska, kde mohla rodina žít v míru až do konce války. 

Augustin se však rozhodl vstoupit do služeb protinacistického odboje ve Francii a nakonec prchl do Anglie, kde se přihlásil do československé obrněné brigády. S armádou obléhal wehrmachtem obsazený francouzský přístav Dunkerque. 

V roce 1946 se mu narodil syn Vladimír, který - dalo by se říci - v boji proti totalitě převzal rodinou štafetu. Jeho písně komunisty provokovaly tam moc, že ho v 70. a 80. letech minulého století StB sledovala téměř nepřetržitě. 

Nedělní dokument z cyklu Příběhy 20. století bude vyprávět osudy veterána z 2. světové války Augustina Merty, a to v repríze v sobotu 6. 12. 2008 od 13.06 hodin na Rádiu Česko. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas