20. září  2009 v 10:06  rubrika: Příběhy 20.století

Eva Roubíčková a její deník

Eva Roubíčková na dobové fotografii - Foto:  redakce Post Bellum

Eva Roubíčková na dobové fotografiiFoto:  redakce Post Bellum

"10. prosince, roku 1941, středa: Dopoledne doma, odpoledne na nákupech půl hodiny po návratu volá teta Elsa, že jsme v příštím transportu..." Tímto zápisem začíná kniha Terezínský deník 1941 - 1945. Jedná se o texty pocházející ze skutečného autentického zápisníku, který si v terezínském ghettu psala dvacetiletá dívka Eva Roubíčková rozená Mändlová. Deníkové zápisy Evy Roubíčkové ležely dvacet let bez povšimnutí v jedné ze starých skříní. Sešity popsané nečitelnými klikyháky, deník byl totiž psaný německým těsnopisem, objevily děti Evy Roubíčkové.

Nahrávka z roku 2007, která není příliš zvukově kvalitní, ale je obsahově nesmírně zajímavá, uslyšíte v dalších Příbězích 20. století. Získali jsme od autorů svolení, abychom jí mohli využít. Osmaosmdesátiletá Eva Roubíčková dodnes žije a Post Bellum natočilo téměř 5 hodin jejího vyprávění. Součástí záznamu bylo i její autorské čtení z deníku. 

Eva Roubíčková a její deník - Foto:  redakce Post Bellum

Eva Roubíčková a její deníkFoto:  redakce Post Bellum

Eva Roubíčková rozená Mändlová prožila za války čtyři roky v terezínském ghettu, pravidelně si psala deník, ve kterém popisuje, nejen co se kolem ní děje, osudy lidí, které má ráda, ale také jak se s hroznými podmínkami ghetta vyrovnává, kde hledá útěchu. Tak o tom, jak se jak se vyrovnává s těžkými podmínkami, kdo jí pomáhá a jak. nezapisovala vše v přítomném čase, s informacemi, které v tu chvíli měla. 

Takže se například dočítáme v záznamu z ledna roku 1943, že "...v blocích lidé pomalu umrzávají, zejména na půdách, kde není vůbec možnost topení, přirozenou reakcí na tento stav jsou další transporty do Polska, horší než zde to tam být nemůže..." 

Dvacetiletá Eva nemohla tušit, že na téměř všechny, kteří se ocitnou v transportech do Polska, čeká osvětimská plynová komora. 

Eva Roubíčková a její deník - Foto:  redakce Post Bellum

Eva Roubíčková a její deníkFoto:  redakce Post Bellum

V deníku Evy Roubíčkové jsou pozoruhodné pasáže, úvahy o podstatě lidství, které nejsou patetické, nebo přehnaně dojímavé, jsou prostě autentické, a to je na tomto deníku asi nejzajímavější. V dokumentu z cyklu Příběhy 20. století se právě tímto budeme zabývat. Zajímáme se, jak se mladí lidé vyrovnávali s koncentračními tábory, židovskými ghetty, pracováními lágry, natočili jsme i další svědectví svědectví z Terezína Markéty Novákové a Ilsy Maierové. 

Mladí lidé se v těžkých podmínkách mnohem lépe adaptují než jejich rodiče, pokud si najdou partu kamarádů, vytvoří přátelství, o která se mohou opřít. O tom více v premié=ře pořadu v neděli 20. 9. 2009 od 10.06 a v sobotu 26. 9. 2009 od 13.06 hodin na Rádiu Česko. Pořad připravil Mikuláš Kroupa, jeden z autorů cyklu. 


Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas