20. března  2011 v 10:10  rubrika: Příběhy 20.století

Případ Stříteský a spol.

Sraz někdejších chovanců věznice pro mladistvé v Zámrsku - Foto: Post Bellum

Sraz někdejších chovanců věznice pro mladistvé v ZámrskuFoto: Post Bellum

Český komunistický tisk přinesl na podzim roku 1950 zprávu o soudním procesu. Uváděl ji titulkem “Teroristická skupina ´Ata´ ve službách Vatikánu”. V textu pak čteme, že před státním soudem v Litomyšli stanuli převážně mladí lidé, z velké části nezletilí.

Jedním z vůdců ilegální organizace měl být dvacetiletý Miloslav Kohout, o němž se konstatuje, že se řídil vysíláním zahraničního rozhlasu, že se chtěl spojit s teroristy z jiné ilegální skupiny, že chtěl postavit vysílačku a “navázat styk s americkou tajnou službou prostředictvím sekty mormonů." 

Členem skupiny byl podle novin také osmatřicetiletý rektor Piaristické koleje, pater František Ambrož Stříteský, který se stýkal se souzenými mladými lidmi, utvrzoval je v jejich postojích a “připojil se k vatikánským agentům, kteří bez rozpaků znesvěcují chrámy, zneužívajíce je jako skrýší zbraní a kteří kněžským rouchem... zakrývají své spolčení s imperialisty a štváči atomové války.” 

Student Miloslav Kohout - Foto: Post Bellum

Student Miloslav KohoutFoto: Post Bellum

Zpráva je nejen připitomělá, ale také zcela lživá: proces známý jako Stříteský a spol., který se konal ve dnech 9.-11. října, byl vykonstruován od a do z – pravdivá v něm byla prakticky pouze jména - a skutečnost, že všichni obvinění byli nekomunisticky nebo protikomunisticky zaměření. 

Státní bezpečnost tehdy uměle vytvořila čtyřiadvacetičlennou odbojovou skupinu, a zničila tak život řadě mladistvých studentů reálného gymnasia v Litomyšli, k nimž přidala další typické representanty tzv. reakce – například právě Patera Františka Stříteského. Úhrnem dostali trest 220 let. 

Na případu je dobře vidět, jak StB politický proces stavěla. A také ukazuje, že délka pobytu v kriminále není automaticky měřítkem perzekuce. Nezletilí obžalovaní dostali mnohdy trest ve výši dvou či tří let, ale v režimu, kde vládli bdělí kádrováci, tím měli zničenou většinu života. 

Student Miroslav Matějka z Litomyšle - Foto: Post Bellum

Student Miroslav Matějka z LitomyšleFoto: Post Bellum

Příběhy 20. století tentokrát připravil Adam Drda – dokument vznikl v úzké spolpráci s Ondřejem Bratinkou, který osudy mladistvých obětí stalinské justice dokumentoval jako spolupracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Pořad můžete slyšet na Rádiu Česko v premiéře v neděli 20. 3. 2011 po 10. hodině a v repríze v sobotu 26. 3. 2011 po 13. hodině. 

V sobotu 19. 3. 2011 po 13. hodině vysíláme reprízu dílu „Šťastné“ dětství ve 20. století

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas