24. října  2010 v 10:06  rubrika: Příběhy 20.století

Do Londýna nepoletíte! aneb Příběh Augustina Bubníka a dalších čs. hokejistů

Augustin Bubník (uprostřed) - Foto: Post Bellum

Augustin Bubník (uprostřed)Foto: Post Bellum

Na počátku jara roku 1950 se československý hokejový tým připravoval na odlet do Londýna, kde měli hráči obhajovat titul mistrů světa. V sobotu 11. března přišli hokejisté na letiště, ale po několika hodinách čekání se dozvěděli, že ten den nikam cestovat nebudou: sportovní komentátoři, kteří je měli provázet, prý nedostali víza, a mužstvo s nimi musí být solidární.

V pondělí 13. března oznámil hokejistům v pražském Tyršově domě předseda výboru pro tělesnou výchovu a sport Josef Truhlář, že čs. účast na mistrovství se definitivně ruší, jinými slovy zakazuje. 

Záležitost s vízy pro novináře byla pouhá záminka, to členové representace pochopili hned. Ale jaký byl skutečný důvod? Jak píše na serveru totalita.cz Tomáš Vlček, obával se prý tehdejší ministr informací a osvěty Václav Kopecký, že tým zůstane na Západě. Režim prý chtěl dát také výstrahu ostatním sportovcům, varovat je před neposlušností. 

Když hokejisté vyslechli v Tyršově domě verdikt, odešla většina z nich do Pštrossovy ulice, do hospody „U Herclíků“. V sedm hodin večer si vyslechli rozhlasové zprávy. Augustin Bubník vzpomíná: 

„Najednou slyšíme z rádia redaktora Edmunda Koukala, jak vysvětluje celému národu, že hokejisti byli uvědomělí a neodletěli do Londýna na šampionát… Začali jsme nadávat, na režim, na Kopeckého a na vládu, že si nenecháme přistřihnout křídla, že chceme být svobodní. Vašek (Roziňák) a já jsme vyběhli na náměstíčko a pokřikovali tam, a když jsme pak byli v hospodě v nejlepší zábavě, když to tam úplně vřelo, tak od stolu vstali dva pánové, chytili mě a Vaška Roziňáka a řekli: ´Půjdete s náma.‘´ 

Státní bezpečnost ten večer zatkla hokejisty Bubníka, Konopáska, Roziňáka, Červeného, Macelise, Španingera, Hajného a Stocka. Ujčík s Kobranovem byli zatčeni o den později a hvězda čs. hokeje Bohumil Modrý až po dalším měsíci. 

Podle Tomáše Vlčka se záhy ukázalo, že hokejisté byli sledováni bezpečností na zahraničních zájezdech i domácích utkáních, že zásah proti nim byl dopředu připravený a bezpečnost čekala jen na záminku. Ve vykonstruovaném procesu „Modrý a spol.“ pak hokejisté dostali tresty od osmi měsíců do patnácti let. 

V příštích Příbězích 20. století budou na tehdejší události vzpomínat Augustin Bubník, Antonín Španinger a Stanislav Konopásek. Dokument poslouchejte v premiéře v neděli 24. 10. 2010 od 10.06 a v repríze v sobotu 30. 10. 2010 od 13.06 hodin. 

V soboptu 23. 10. 2010 od 13.06 hodin vysíláme reprízu dílu Odpustit?! Ano, ale ne vše…
 

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas