25. března  2012 v 10:10  rubrika: Příběhy 20.století

Hej, Gusto! Aneb příběh zpívajících inženýrů Pavla Křivky a Pavla Škody

Husák a Brežněv - Foto: Adam Drda

Husák a BrežněvFoto: Adam Drda

V roce 1982 napadlo studenta Pavla Křivku, že by se slavná Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby dala zpívat v satirické, aktuálně politické verzi a jeho spolužák Pavel Škoda se nápadu, tj. básnického úkolu, ujal.

Vzešel z toho text o prezidentovi a generálním tajemníkovi KSČ Gustávu Husákovi: „Hej Gusto, je husto, přišel telegram, z Moskvy dneska k nám, že sám Leonid, u zdi bude hnít.“ Roku 1985 udělala tahle parodie z obou autorů a zároveň zpěváků politické vězně. 

Pavel Křivka se narodil 12. června 1960 v Pardubicích a po maturitě šel na universitu do tehdejší NDR: spolu s Pavlem Škodou a dalšími čs. studenty nastoupil na Vysokou školu zemědělskou v Halle nad Sálou. Křivka tu vedl pěvecký sbor, Škoda byl členem, čili parodii Rybovy mše dokázali přednést k obveselení spolužáků dosti procítěně. Vytvořili ji krátce poté, co v Moskvě naposledy vydechl Leonid Brežněv. Ve čtyřiaosmdesátém Pavel Křivka absolvoval, vrátil se do ČSSR a stal se správcem sbírek ve Vlastivědném muzeu v Jičíně. Zajímala ho ekologie, takže mu dali i funkci okresního referenta pro životní prostředí. 

Raketová špičatina 

Inženýr Křivka se však neprojevil jako dobrý socialistický referent. Na veřejnou a do té doby zanedbanou nástěnku v jedné z Jičínských ulic vyvěsil na Silvestra 1984 materiály, které ironizovaly formálnost tehdejší ochrany přírody. Jejich součástí byla kritika meliorací (zrovna bylo po povodních) a rovněž mapa ČSSR, kterou Křivkův přítel ze studií, zmíněný Pavel Škoda, opatřil pozměněnými názvy českých a moravských pohoří a regionů. Jmenovaly se Raketová špičatina, Rakovinoše, Česko-moravská melioratina… Vybrucovalo to občany, jenže ne ty správné. 

Jacísi bdělí soudruzi promptně informovali příslušné orgány, nástěnka byla úředně stržena a drzého referenta Křivku poprvé vyslýchala policie. Okamžitý postih z toho sice nevzešel, ale jeho případ se dostal výš, zaměřili se na něj tajní, neboli Státní bezpečnost. V té době si Pavel Křivka dopisoval s několika mladými ekology ze západního Německa - a jak se později ukázalo, StB korespondenci nejspíš monitorovala. 

V dubnu 1985 navštívil podezřelého jeden ze západo-německých přátel, čímž se zřejmě ohrožení státu ze strany jičínského referenta mohutně zvýšilo. Když Němec odjel, vyrazili Křivka, Škoda a další dva kamarádi na výlet po Východním Slovensku. Měli doprovod – policejní tajnou „sledovačku“. 

29. dubna 1985 pracovníci Státní bezpečnosti Křivku na výletě zakli, odvezli ho do vazby v Hradci Králové a obvinili z poškozování zájmů republiky v zahraničí (spolu s ním sebrali, ale opět propustili i dalšího výletníka). Zmíněného trestného činu se měl P. K. dopustit tím, že v dopisech do SRN kritizoval úroveň ochrany přírody v socialistické vlasti. 

Zpívali i při pochodu… 

StB udělala u Křivků domovní prohlídku, jenže nenašla dost důkazů, které by její obvinění potvrzovaly a stačily k úspěšnému výsledku soudního procesu (i komunistický aparát si potrpěl na formality). Estébáci nicméně objevili text upravené „mše“: 

„Hej Gusto, je husto, přišel telegram, z Moskvy dneska k nám, že sám Leonid, u zdi bude hnít. A v sovětu nejvyšším, velký zmatek zavlád tím: ´Kdo teď bude dosazen?´ - v Kremlu vrtá v hlavě všem, po celou noc zasedá, starců rudá sběř! Nemůže se rozhodnout, ta nejvyšší zvěř! Prej, že dvakrát měř! Slyšíš za dveřmi ten hluk, intrikánů podlých zvuk? Ejhle, Slyšíš? Gusto, slyšíš? Lubomíra i Vasila, jak se hádaj, sítě spřádaj, honem vstaň, Gusto, než bude dusno.“ 

Objevem tohoto dodatečného důkazu protistátní činnosti se dostal zpátky do hry i Křivkův kamarád a spolužák z Halle Pavel Škoda. O ochraně přírody se už při vyšetřování skoro nemluvilo, Škoda byl však kvůli „mši“ obviněn z pobuřování a Křivka z podvracení republiky. 

V listopadu 1985 hlásil Ivan Medek ve vysílání Hlasu Ameriky: „V úterý 19. a ve středu 20. listopadu se u Krajského soudu v Hradci Králové konalo soudní jednání s ing. Pavlem Křivkou a Ing. Pavlem Škodou. Ing. Křivka, který je ve vazbě od 29. dubna letošního roku, byl souzen podle paragrafu 98 – podvracení republiky. Ing. Škoda byl souzen na svobodě podle paragrafu 100 - pobuřování. Ing. Pavel Křivka byl odsouzen na tři roky a ing. Pavel Škoda na 20 měsíců. Oba nepodmíněně…“ 

Podrobnosti se dozvíte z Příběhů 20. století, které tentokrát vznikají ve spolupráci s oddělením orální historie Ústavu pro studium totalitních režim. Pořad vysíláme v obvyklém čase, v neděli, krátce po desáté hodině. 

Autor:  Adam Drda  (adr)
Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas