5. srpna  2012 v 10:10  rubrika: Příběhy 20.století

Můj bratr byl u STB, já u americké CIC

Vojtěch Klečka se svým synem před zatčením - Foto: Post Bellum

Vojtěch Klečka se svým synem před zatčenímFoto: Post Bellum

Nedělní příběh bude vyprávět Vojtěch Klečka, který za války s bratrem vozil z Československa různé nacistické dokumenty a předával je sovětské straně. Kdyby na to Němci přišli, byl by bez milosti popraven.

Po určité době se stal malér a zpravodajská síť byla prozrazena. Vojtěch utíkal do Švédska, jenomže byl sledován a v Hamburku ho zadrželi tajná německá policie. Co se ale nestalo?! Zničeno nic se rozezněla siréna varující před náletem spojenců. Nastal zmatek a Vojtěch vyjukané policisty odstrčil a uprchl:  

Vojtěch Klečka, někdejší politický vězeň - Foto: Post Bellum

Vojtěch Klečka, někdejší politický vězeňFoto: Post Bellum

„Měsíc jsem byl bez dokladů, jedl jsem jen ovoce ze stromů, a co bylo na poli. Už jsem myslel, že to nevydržím. Prosil jsem pána Boha o pomoc.“  

Vojtěch Klečka přežil válku v úkrytu. I jeho bratr se zachránil. V květnu roku 1945 se šťastně setkali. Vojtěch se oženil a s rodinou se usadil na Šumavě u hranic. Brzo se na něj obrátili lidé, kteří potřebovali uprchnout z komunistického Československa. Chtěli, aby jim pomohl přes čáru. A tak začal svou kariéru jako převaděč.  

V jednom německém sběrném táboře se nechal zverbovat americkou CIC a začal pro ně takříkajíc chodit jako agent. Jednou pro něj ale z ničeho nic CIC poslala, že by potřebovala jaksi „něco“ vysvětlit. Zatkli totiž v táboře pro uprchlíky agenta StB, jistého Františka Klečku. Byl to jeho bratr.  

Vojtěch Klečka dnes - Foto: Post Bellum

Vojtěch Klečka dnesFoto: Post Bellum

Vojtěch netušil, že se po válce František stal estébákem: „Když jsem byl povolaný, abych přišel na vyšetřování ve věci bratra, viděl jsem, jaký je komunista. Říkal jsem: ´Podívejte se, jestli byl komunista do konce války, tak se mu nedivím. Rusáci bojovali statečně, i když si v míru popravili 30 milionů lidí, ale když věděl, co je to za svinstvo a znovu pro ně dělá, tak ho klidně pověste.´ Pořádný bolševik má viset, protože to jsou zločinci!“  

Jak to tedy dopadlo? Sekali se bratři Vojtěch a František Klečkovi, jeden americký agent a druhý agent komunistické StB? Smířili se někdy?  

Poslouchejte další díl Příběhů 20. století v premiéře v neděli 5. srpna 2012 po 10. hodině a v repríze v sobotu 11. srpna 2012 po 13. hodině. 

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace