19. června  2011 v 10:10  rubrika: Příběhy 20.století

Pilot RAF, který nelétal

Imrich Gablech - Foto: Post Bellum

Imrich GablechFoto: Post Bellum

Před dvěma lety byl u prezidenta oceněn nejvyšší státní medailí Řádem bílého lva více než 90letý Imrich Gablech. Novináři o něm psali jako o válečném letci z britské RAF.

Pravda je, že Imrich ve spitfiru seděl jen jednou a málem se zabil, při letu omdlel a probral se těsně nad zemí, jen taktak, že se zachránil. Někteří jeho bývalý kolegové z britských jednotek si o něm mysleli, že simuluje a bojí se létat. Co je na tom pravdy? 

Zlé jazyky tvrdí, že Imrich Gablech u britského RAF simuloval a nechtěl létat, protože se bál. Koneckonců, kdo viděl Svěrákův film Tmavomodrý svět, jistě si vybaví jedno pilota, který se neustále na něco vymlouval. Jako by se stal předobrazem Gablecha, který nemohl létat, byť byl skvěle vycvičeným stíhačem. 

„V noci jsem se budil hroznými bolestmi břicha, skučel jsem. Kluky to budilo, a tak si šli stěžovat veliteli. Ten si mne zavolal a povídá: „Co je?!“ Řekl jsem, že nevím, že trpím hroznými bolestmi. Poslal mě do nemocnice, ale tam mi nepomohli,“ vypráví Gablech. 

Kdybyste znali jeho příběh, měli byste pochopení. Prošel před tím sovětskými gulagy. Když se mu za dobrodružných okolností podařilo utéci až do Anglie, dostavily se následky této sovětské pohostinnosti. 

Z jeho nedělního vyprávění se dovíte, za jakých okolností se v sovětských lágrech popral s dozorci, jak přežil ledovou korekci, jak se vůbec ze sovětského sibiřské gulagu dostal až do britské RAF. 

Poslouchejte v neděli dokument z cyklu Příběhy 20. století, k jehož poslechu vás zve jeho autor Mikuláš Kroupa. Pořad má na Rádiu Česko premiéru v neděli 19. června 2011 po 10. hodině a reprízu v sobotu 25. června 2011 po 13. hodině. 

V sobotu 18. června 2011 po 13. hodině vysíláme reprízu dílu Václav Hanf - kluk z Lidic.
 

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas