23. září  2011 v 15:36  rubrika: Studio Česko

Můžeme se vyhnout „éčkům“ v potravinách

Tradiční české potraviny - Foto: Jiří Hošek

Tradiční české potravinyFoto: Jiří Hošek

Pokud patříte mezi zákazníky, kteří se snaží eliminovat dodatečné chemické přísady v potravinách, může Vás potěšit nové logo CEFF, které označuje potravinářské výrobky bez některých nebezpečných přídatných látek, tzv. éček.

V Česku byl spuštěn pilotní projekt Certified E-Friendly Food, který uděluje značku CEFF potravinám bez obsahu konzervantů, umělých barviv a sladidel. 

„Éčka, která spadají do těchto tří kategorií, jsou veřejností, ale i mnoha odborníky včetně lékařů považována za sporná, některými dokonce jako zdraví škodlivá a pro určité jedince jako jsou malé děti, alergici či lidé s oslabenou imunitou jako zcela nevhodná,“ říká mluvčí projektu CEFF Ivana Bednářová Častvajová. 

S udělováním log se v Česku začalo v září a zatím značku získaly některé zmrazené zeleninové směsi. 

Potravinářská komora je proti 

Potravinářské komoře je ale nová značka tak trochu trnem v oku. Považuje ji totiž za zavádějící. „Vidím v tom pouze další matení pojmů. Máme tady dost evropských i světových institucí, které se těmito přídatnými látkami zabývají a pokud je tyto organizace schválí, nezbývá nám než věřit, že to udělaly na základě dostatečného vědeckého zkoumání a že tyto potraviny jsou pro spotřebitele bezpečné. Nemáme na trhu žádná nezdravá éčka, pouze povolené a nepovolené látky a ty, které jsou povolené, jsou pro spotřebitele nezávadné,“ dodává ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna. 

 

Studio Česko Nadi Bělovské o nebezpečných přídatných látkách v potravinách, tzv. éčkách.

Vložit na svůj web

Podle Fóra zdravé výživy barviva, ochucovadla, zahušťovadla a další přídatné látky v potravinách lidskému zdraví neškodí. Kritici éček ale oponují, že bezpečnost přídatných látek je ve studiích ověřena jen pro jednu dávku na den, ale v praxi jich lidé snědí víc. 

Otazníky kolem éček 

Testy také neprověřují vliv barviv, ochucovadel, zahušťovadel a dalších přídatných látek při celoživotním užívání. 

Navíc některé studie na hlodavcích nepřinesly úplně pozitivní výsledky, připomíná výživová specialistka Jana Vašáková: „Studie na hlodavcích prokázaly v případě umělých sladidel některé karcinogenní vlivy. Ty se i člověka projevit nemusí, ale může tam být určité riziko,“ uzavírá Jana Vašáková.
 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas