17. srpna  2011 v 15:36  rubrika: Studio Česko

Video pomáhá otěhotnět

Neplodnost ohrožuje zejména rozvinutý svět - Foto: Fotobanka stock.xchng

Neplodnost ohrožuje zejména rozvinutý světFoto: Fotobanka stock.xchng

Britští vědci začali zkoušet novou metodu, při níž snímají na video vajíčka žen po umělém oplození. Z pulzace vajíček vyvozují, která z nich dávají matkám větší šanci otěhotnět.

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří se zabývají výzkumem a léčbou neplodných párů, považují za největší přínos metody možnost vidět živou buňku, v tomto případě největší lidskou buňku, vajíčko, která měří 0,1 mm. To dává lékařům více poznatků. 

Doktor Karel Řežábek, který řídí Centrum asistované reprodukce a gynekologicko-porodnickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice 1. lékařské fakulty UK v Praze poukazuje na to, že podobných metod se ve světě průběžně zkouší několik. 

Vajíčko pod dohledem  

„Umožní to sledovat vajíčko minutu po minutě,“ řekl ve Studiu Česko Řežábek. Embryolog Petr Hach dodává, že vajíčka i buňky vůbec jsou velmi životné, dávají najevo změnami objemu a tvaru, zda je, či není v dobré kondici. 

„Metoda může přinést dobré poznatky pro výběr dobrého embrya,“ dodává Petr Hach, přednosta Ústavu pro histologii a embryologii 1. LF UK. 

Podle Řežábka 35 %, tedy jedno ze tří embryí, obvykle vede k těhotenství, a to ještě vyžaduje zkušeného embryologa, který je vybírá. 

Méně dvojčat?  

Karel Řežábek a Petr Hach - Foto: Marián Vojtek

Karel Řežábek a Petr HachFoto: Marián Vojtek

U žen po 35 let věku klesá šance na otěhotnění. Do 40 let naděje na implantaci klesá od pěti do deseti procent. Proto se vkládá do dělohy více embryií. 

Britští vědci si od nové metody slibují možnost snížit četnost implantovaných embryí, to znamená mnohdy i vícečetná těhotenství, nejčastěji dvojčata. 

Jiný mezinárodní vědecký tým zjistil, že u žen nad 35 let věku vyšší dávky hormonů, kterými se stimuluje tělo matky při umělém oplození, už od určité hranice tolik nepomáhají a že se spíš objevují ve větší míře chromozomální defekty. To čeští odborníci spíše zpochybňují. 

Třetí rodič 

V Česku to zatím nevypadá, že by se zkoušel zavádět nový nápad, který propaguje tým vedený britským lékařem Evanem Harrisem, který doporučuje zavádět kromě DNA rodičů do embryí malé množství DNA z mitochondrií třetího dárce. 

„Dítě by tak mělo tři rodiče, matka, která donosí, by se v některých případech zcela vytratila,“ míní Petr Hach. Poukazuje na to, že existuje hodně chorob, které se přenášejí jen po mateřské linii právě DNA z mitochondrií, které jsou součástí buňky. 

Karel Řežábek dodal, že v Centru asistované reprodukce jsou lékaři při zavádění zcela nových metod enormě opatrní, pokud není zřejmé, jaký má ta která metoda výsledek. 

„Každá nová metoda může výsledky zhoršit,“ říká odborník na léčbu neplodnosti. 

Léčba smíchem  

Izraelští lékaři zjistili, že o deset procent víc žen, které se pokoušely otěhotnět, uspělo, pokud je léčili smíchem. K ženám po transferu embrya docházel na deset minut denně zdravotní klaun, aby je rozesmál svým představením. 

Doktor Řežábek říká, že odborníci z pražské Gynekologicky-porodnické kliniky zkoušeli stimulovat ženy hudbou nebo hypnózou, ale nezjistili prokazatelný vliv na otěhotnění. S kolegy ale zjistili, že nejlepší pro úspěšné těhotenství je odejít domů a na úspěch léčby se příliš neupínat. 

„Zjistili jsme, že matky, které po embryotransferu zůstávaly v nemocnici, otěhotněly hůře,“ dodává jeden z předních českých odborníků na léčbu neplodnosti. 

 

Nejnovější poznatky o léčbě neplodnosti probrala Martina Mašková s gynekologem z pražské porodnice u Apolináře Karlem Řežábkem a s embryologem Petrem Hachem.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas