14. března  2012 v 10:18  rubrika: Speciál

Festival Jeden svět ocenil filmy o farmářích

Záběr z filmu Semena hořkosti - Foto:  Jeden svět

Záběr z filmu Semena hořkostiFoto:  Jeden svět

Cenu za nejlepší režii festivalu Jeden svět získal film o boji palestinského zemědělce proti záboru půdy. Porota Rudolfa Vrby ocenila dokument o potížích filmaře, který kritizoval pracovní podmínky dělníků na plantážích nadnárodní firmy. Diváky festivalu zaujal i snímek o bankrotech indických farmářů s geneticky upraveným osivem.

Palestinský zemědělec Imád ve filmu Pět rozbitých kamer natáčí svou vesnici, jejíž území stále víc zabírají židovští osadníci. Její obyvatelé vedou proti tomu pokojný protest. 

„Izraelské jednotky přitvrdí, ale vesničané jim neodpovídají násilím. Časem i vojáci pak pochopí, že to po zlém to už nepůjde a začnou vyjednávat,“ popisuje nejzajímavější momenty filmu porotce Ali Samadi Ahadi. 

Zemědělec a otec čtyř dětí Imád točil film spolu s izraelským kolegou Gayem Davidím. Porota ocenila přítomnost filmařů ve všech klíčových okamžicích děje, dobrou práci kamery i zvuk. 

Nemoci na plantážích 

Porotu Rudolfa Vrby, složenou z ochránců lidských práv z Rumunska, Ruska, Francie, Egypta a Barmy i diváky festivalu, zaujal příběh Banány na pokračování švédského filmaře Fredrik Gerttena. 

Zdokumentoval výpady velké potravinářské firmy proti svému filmu o zdravotních potížích dělníků, kteří pracují na jejích nikaragujských banánových plantážích. 

„Blog a sociální fóra výrazně ovlivní vývoj příběhu,“ vyzdvihuje Christian Radu, rumunský investigativní novinář a člen poroty Rudolfa Vrby. 

Díky aktivitě spotřebitelů a zčásti i poslanců se podařilo odvrátit mnohamilionovou žalobu, kterou hrozila firma režisérovi a jeho rodině. 

„Filmař z malé země může ovlivnit pověst velké společnosti i postavení dělníků v Latinské Americe,“ dodává porotce. Snímek, který se nesměl kvůli intervencím kritizované firmy promítat v Los Angeles, nakonec slavil úspěch na Berlinale. 

Firma ruinuje farmáře 

Micha X. Peled - Foto: Jan Bigas Jeden svět

Micha X. PeledFoto: Jan Bigas Jeden svět

Film Banány na pokračování si vede velmi dobře v diváckém hlasování. K dalším divácky oblíbeným filmům na festivalu Jeden svět patří snímek Semena hořkosti, který natočil v Indii americký režisér Micha X. Peled. 

V letech 2008-2010 sledoval, jak nadnárodní firma s geneticky modifikovanými plodinami ruinuje chudé farmáře. 

„Mnozí z nich neumějí číst! Nemají tedy jiné informace než ty, které od někoho slyší. Takže když přijdou dodavatelé semen, věří jim,“ vysvětluje režisér. 

Obrovský trh 

Do roku 2002 dostávali vesničané osivo od vlády. Byly to místní odrůdy bavlny a měli je zadarmo. Navíc jim radili státní agronomové. Pak ale došlo k privatizaci. 

„Je tam 700 milionů farmářů a zahraniční společnosti tento trh rychle ovládly,“ popisuje Micha Peled dění z posledních let. 

Trh se semeny je v Indii obrovský, zřejmě největší na světě. Firma, jejíž praktiky film odhaluje, proto hodně investovala do reklamy: 

„Najali třeba herce z Bollywoodu a nechali je říkat v televizi, jak kouzelná semena mají! Jaká úroda a ještě k tomu bez útraty za pesticidy!“ líčí praktiky firmy režisér. 

Metropole sebevražd 

Záběr z flmu Banány na pokračování - Foto:  Jeden svět

Záběr z flmu Banány na pokračováníFoto:  Jeden svět

Farmáři musí osivo kupovat každý rok a ve větším množství, než byli zvyklí. Musí nakupovat víc pesticidů a víc zalívat. V tom je ale potíž: 

„90 % z nich vůbec nemá zavlažování. Nemůžou tedy přilívat vodu podle instrukcí. Jsou závislí na tom, jestli Bůh pošle déšť,“ vysvětluje režisér. 

Geneticky upravené plodiny odpuzují hlavního škůdce. Jenže poté, co byl tento škůdce vymýcen, během dvou tří let přišli jiní. 

Region Vidarpa uprostřed Indie, v oblasti, kde leží i Bombaj, byl kdysi prosperující zemědělskou oblastí a teď se stal „metropolí“, co se sebevražd farmářů týče. 

Pomoc nestačí  

Režisér Micha Peled vyzdvihuje přísné evropské zákony proti geneticky modifikovaným plodinám, které pomáhají zachovat klasické farmaření: 

„Monsanto, ale i další firmy, jako je Syngenta, vyvíjejí na Evropskou unii velký tlak, aby tyto normy zrušila. Stejně se chovají v Africe,“ říká Micha Peled. 

V Indii podobné normy neplatí. Nevládní organizace vyberou každý rok v oblasti Viderpa 5 vesnic a rozdávají tamním farmářům organické osivo. Pomoc ale nestačí, vesnic je tam 25 tisíc. 

„Pokud razantně nezasáhne vláda, nic se nezmění!,“ varuje dokumentarista Micha Peled. Byť zároveň skepticky dodává, že nezná stát, kde by vláda přiměla odejít některou nadnárodní společnost. 

 

Poroty mezinárodního festivalu Jeden svět právě zveřejnily vítězné filmy. Z festivalového centra v pražské Galerii Langhans se hlásí Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas