15. března  2012 v 15:18  rubrika: Speciál

Íránský režisér Arman Riahí: Menšiny to mají v evropské společnosti těžké

Režisér filmu Schwarzkopf Arman Riahí - Foto: Jan Bigas Jeden svět

Režisér filmu Schwarzkopf Arman RiahíFoto: Jan Bigas Jeden svět

Íránský režisér Arman T. Riahí natočil příběh úspěšného hip-hopového muzikanta z přistěhovalecké rodiny, který žije v Rakousku. Rádiu Česko řekl, že hudba mladým imigrantům pomáhá vyrovnat s tlakem společnosti, v níž žijí.

Přistěhovalectví se v Evropě opět stává tématem předvolebních kampaní, nejnověji přišel prezident Nicolas Sarkozy s myšlenkou revize Schengenu. 

Filmový festival Jeden svět přinesl jiný pohled na imigraci, pohled očima přistěhovalců samotných. 

Schwarzkopf 

Íránský režisér Arman Riahí natočil film o osudu pětadvacetiletého rappera Nazara, který do svých textů vkládá kontroverzní motivy a začíná mít potíže se zákonem. 

Film se jmenuje Schwarzkopf, neboli černá hlava, podle toho jak si říkají Íránci v Rakousku kvůli odlišnosti vzhledu od Rakušanů. 

"Znali jsme se, vyrůstali jsme ve Vídni ve stejné čtvrti,“ vysvětluje režisér, jak se k námětu dostal. Dodává, že i on měl v dospívání zájem o hip-hopovou kulturu. 

Proti konvencím 

Záběr z filmu Schwarzkopf - Foto:  Jeden svět

Záběr z filmu SchwarzkopfFoto:  Jeden svět

Nazarovi se v hudbě daří, jeho album se dobře prodává. Podle režiséra Riahího už ale není hip-hop formou protestu, jako před 20-30 lety. 

"Je spíš útočištěm pro děti, které ji poslouchají nebo hrají, únik z všedního života,“ vysvětluje Arman T. Riahí. 

Dodává, že při poslechu Nazarovy hudby zjistíte, že je to mnohdy protest proti konvencím v každodenním životě, proti diskriminaci, různým těžkostem života přistěhovalců nebo příslušníků menšin. 

Těžkosti menšin 

"V evropské společnosti to mají menšiny vždycky těžké,“ podotýká režisér. Sám tvrdí, že diskriminaci coby cizinec cítil spíš jako dítě. 

Děti imigrantů se podle jeho zkušenosti mnohdy nedokážou identifikovat s novým domovem, což může časem způsobit problémy. 

"Děti jako Nazar vyrůstají v atmosféře, v níž se necítí být přijaty. Mají rádi své město, Vídeń, ale zároveň se tam necítí úplně doma,“ popisuje i svou zkušenost. 

Dodává, že hudba mladým imigrantům v Rakousku aspoň trochu pomáhá překonávat každodenní problémy a společnosti klást si dobré otázky. 

 

Festival Jeden svět se věnoval také postavení přistěhovalců v Evropě. Pokračuje Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas