23. října  2012 v 10:20  rubrika: Speciál

Madeleine Albrightová: Pamatujte si, co je důležité pro tuto zemi, aby byla demokratická

Madelaine Albrightová na konferenci Forum 2000 - Foto: Ondřej Besperát

Madelaine Albrightová na konferenci Forum 2000Foto: Ondřej Besperát

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová dnes vystoupila na Foru 2000. V podvečer podepisuje svou knihu Pražská zima, v níž vzpomíná na dětství v Československu.

V rozhovoru pro Rádio Česko a ČTK Albrightová nejprve reagovala na dotazy k českým volbám. Nechtěla komentovat aktuální vzestup KSČM v krajských volbách coby vnitropolitické téma.  

V souvislosti s ním ale vyslovila názor, že i 23 let po listopadu 1989 je třeba připomínat kořeny novodobé české demokracie, o něž se zasloužil zakladatel Fora 2000, bývalý prezident Václav Havel: 

„Lidé musí myslet na to, co udělal pro Českou republiku. Pamatovat si, co je pro tuto zemi důležité, aby byla demokratická,“ uvedla Madeleine Albrightová. 

Obamovy omluvy 

Do Prahy vlivná politička a podnikatelka přijela jen pár hodin po třetí debatě amerických prezidentských kandidátů Baracka Obamy a Mitta Romneyho.  

Coby dlouholetá spolupracovnice Billa a Hillary Clintonových a jejich poradkyně v zahraničně-politických záležitostech zdůraznila klady Obamovy prezidentské éry. 

Polemizovala s výroky Mitta Romneyho z televizního duelu o tom, že prezident Obama oslabil americkou vůdčí roli ve světě a že se příliš se omlouvá:  

„To, co udělal Barack Obama, bylo nejlepší pro Ameriku a pro svět, je důležité hledat partnery a pomáhat jiným lidem,“ uvedla bývalá americká ministryně. 

Romneyho politika  

Podobně jako Barack Obama v televizním vystoupení i Madeleine Albrightová zpochybnila zahraničně politickou erudici republikánského prezidentského kandidáta: 

„Je těžké o tom mluvit, když nejsem v Americe. Ale když jsem v Americe, tak říkám, že Mitt Romney neví nic o zahraniční politice,“ řekla Albrightová. 

Z jejího pohledu by pokračování Obamova prezidentského působení pomohlo nejen Američanům, ale i světu jako celku. 

 

Hostem konference Forum 2000 je i Madeleine Albrightová. S bývalou americkou ministryní zahraničí mluvila Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas