15. března  2012 v 10:18  rubrika: Speciál

Ruská reportérka Jelena Milašina: Po volbách režim cíleně útočil na novináře

Jelena Milasina - Foto: Martina Mašková

Jelena MilasinaFoto: Martina Mašková

Na festivalu Jeden svět v Praze je i Jelena Milašina. Investigativní novinářka z listu Novaja Gazeta, která psala o smrti kolegyně Anny Politkovské, potopení ponorky Kursk, útoku na školu v Beslanu a zabývá se porušováním lidských práv na Kavkaze. V rozhovoru pro Rádio Česko mluvila o nedávných volbách v Rusku.

Jelena Milašina se své profesi věnuje už 15 let a za své reportáže má i cenu Human Rights Watch. V rozhovoru pro Rádio Česko označila volby, pří nichž byl zvolen Vladimír Putin, za zfalšované. 

„Od začátku vlády Vladimíra Vladimíroviče Putina před 12 lety se ruská volební legislativa změnila natolik, že občané ztratili možnost vybírat kandidáty, které si přejí,“ uvedla Milašina. 

Dodává, že v Rusku se nedá mluvit o volbách jako takových, že chybí svoboda slova:  

„Kdokoliv, kdo chce se snaží v Rusku mluvit pravdu, je ve stálém nebezpečí. Novaja Gazeta, což jsou malé noviny, od roku 2006 přišla už o 6 kolegů. A to nemluvím o fyzických útocích nebo o výhrůžkách,“ posteskla si reportérka. 

S kolegy z tohoto nezávislého listu zdokumentovala, jak při demonstracích proti výsledkům voleb, kdy vyšlo do ulic přes 20 tisíc lidí, postupovaly bezpečnostní složky:  

„Došlo k cíleným a neúměrným útokům policistů na novináře. Zmláceny byly i tři dívky. Jedna má otřes mozku, protože jí policista mlátil pendrekem do hlavy, další má zlomenou ruku,“ popisuje Milašina a dodává, že podobných případů je v Rusku víc. 

35letá ochránkyně lidských práv vzpomíná na kolegy, kteří přišli o život, včetně Anny Politkovské, na vyšetřování její smrti se i osobně podílela.  

„Zabíjeli mé kamarády, útočili i na mě, bili všechny kolem nás. Byly to hrozné okamžiky. To, co se děje v Rusku, je ale pro mě něco tak neuvěřitelného, že nejenže budu pokračovat, ale chci se toho zúčastnit,“ dodává novinářka. 

Poukazuje na to, že dřív byli Rusové pasívní a svá práva začínají bránit až teď:  

„Bude to ještě těžké, protože nemáme charismatické lídry, politické strany. Je nám ale jasné, že chceme dvě věci: Rusko bez Putina a spravedlivé volby,“ dodává Jelena Milašina. 

 

Na filmovém festivalu Jeden svět měl svou porotu i Český rozhlas. Ocenila propojení obrazu a zvukové kompozice ve filmu Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly. Více Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas