27. července  2011 v 09:25  rubrika: Speciál

Uměle přerušovaný spánek prý poškozuje paměť

Spánek (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Spánek (ilustr. foto)Foto: Fotobanka stock.xchng

Je všeobecně známo, že spánek je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících lidské zdraví. Říká se, že zdravý člověk prospí přibližně třetinu života - ale je tomu vždy tak? Nedávno zveřejněná studie ukázala, že nezáleží pouze na délce či intenzitě spánku, ale také na jeho plynulosti: přerušovaný spánek ovlivňuje schopnost mozku vytvářet vzpomínky a udržet je. Neboli, stručně řečeno, poškozuje paměť.

Podle vedoucího Centra pro poruchy spánku a biorytmů při Fakultní nemocnici Hradec Králové Petra Smolíka dochází ve spánku zejména ke třídění vjemů. Tento proces je ale v případě uměle přerušeného spánku takřka disfunkční. 

„Během spánku dochází ke třídění vjemů a informací z předchozích dnů. Následně pak dochází k jejich ukládání do určitých paměťových sítí, a to v určitých sekvencích. Jde zejména o krátkodobé a střednědobé vjemy, které jsou k okamžitému použití, ale mohou se čas od času zapomenout, jelikož nemají takový význam. Do bílkovinových struktur se pak ukládají informace, které význam mají. Tyto procesy mohou být v případě přerušení poškozeny,“ uvedl Smolík pro Rádio Česko a dodal: 

„S tříděním zmíněných vjemů samozřejmě souvisí i další aspekty. Například délka a hloubka spánku. Spánek by měl správně projít všemi stádii, která musí splnit určité časové sekvence. Spánek ale u každého jedince probíhá jinak. Přerušení spánku nemusí nutně znamenat poškození procesu ukládání. Nicméně umělé přerušení může znamenat vážný problém. Koneckonců se se používá během výslechů a trýznění.“ 

 

Přerušovaný spánek poškozuje paměť. Téma pro vedoucího Centra pro poruchy spánku a biorytmů při Fakultní nemocnici Hradec Králové Petra Smolíka.

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa), Lukáš Vincourek  (lvi)
Pořad: Domácí událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno de července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas