22. října  2012 v 08:46  rubrika: Speciál

Václav Havel využíval morální i politickou autoritu k pomoci slabším, říká ředitel Nadace Forum 2000

Václav Havel objektivem Tomki Němce - Foto:  foto © tomki němec

Václav Havel objektivem Tomki NěmceFoto:  foto © tomki němec

O víkendu začalo v Praze Forum 2000. Konferenci, kde spolu debatují vlivné světové osobnosti z oboru politiky, vědy, kultury nebo disentu, ale která je zároveň otevřená veřejnosti, založil Václav Havel v roce 1997.

Letošní ročník se věnuje tématu Média a demokracie. Zaměření konference vybral loni bývalý prezident. 

„Samotné tréma bylo vybráno Václavem Havlem. To bylo téma, kterém on pojmenoval už na loňské konferenci jako téma, kterému by se chtěl letos věnovat. A druhá souvislost: Vytvořili jsme v rámci havlovského cyklu na konferenci panel, který má název Václav Havel jako mediální hybatel. Ten panel se má věnovat různým aspektům Havlova vztahu k médiím od disentu,“ řekl Rádiu Česko výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. 

A jak bývalému prezidentovi média pomohla při prosazování demokracie?  

„Velmi rád využíval morální a potom i politickou autoritu, kterou měl, k tomu, aby pomáhal lidem, kteří by si jinak sami pomáhali velmi těžko. Využil třeba svého vlivu k tomu, aby nominoval Su Ťij na Nobelovu cenu míru, což se nakonec podařilo,“ odpověděl Klepal. 

Dodal, že prostřednictví Fora 2000 se úspěšně podařilo nominovat na Nobelovu cenu za mír i čínského disidenta Liou Siao-poa v roce 2010. 

 

Konference Forum 2000 začala. Rozhovor s výkonným ředitelem Nadace Forum 2000 Jakubem Klepalem natočila Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas