1. února  2013 v 13:40  rubrika: Speciál

Zavoral: Český rozhlas se při digitalizaci vysílání neobejde bez legislativy a spolupráce s komerčními stanicemi

Praha - žižkovský vysílač. Ilustrační foto - Foto: Tomáš Adamec

Praha - žižkovský vysílač. Ilustrační fotoFoto: Tomáš Adamec

Televizní digitalizace je završena, pozornost především odborné veřejnosti, méně už posluchačů, se obrací k digitalizaci rádia. Úroveň pokrytí České republiky digitálním rádiovým signálem je aktuálně už téměř 50 procent, Český rozhlas spouští v digitálním multiplexu tři nové stanice a České radiokomunikace zahájily pilotní vysílání digitálního rozhlasu z žižkovského vysílače v Praze.

„Ukazuje se, že si všichni uvědomují, že digitalizace je skutečně budoucností a že se tomu nevyhneme. Jsem rád, že slyším i pozitivní náboj v diskusích i s komerčnímu vysilateli. Český rozhlas je připraven už několik let, je připraven i dnes. Digitální vysílání považujeme za platformu budoucnosti. Je teď na státu, regulačních úřadech, zákonodárcích a podobně, aby ta diskuse byla nějakým způsobem institucionalizovaná, uchopená, vznikla národní koordinační skupina a celý proces mohl začít,“ uvedl pro magazín Týden v médiích náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro strategický rozvoj René Zavoral. 

A co je potřeba na straně Českého rozhlasu, aby se digitalizace přehoupla za různé pilotní projekty a začala v praxi? 

„Uvítali bychom technický plán přechodu a koordinaci jako takovou. Určitě se neobejdeme bez zásadních legislativních změn, ať už je zákon o elektronických komunikacích, zákon o rozhlasovém a televizní vysílání a zákon o Českém rozhlase. Považujeme za důležité, aby při správě spektra byl vyčleněn samostatný veřejnoprávní multiplex v systému DAB tak, aby jej Český rozhlas mohl využít nabídnutí široké pestré nabídky a programu pro naše posluchače,“ odpověděl Zavoral.  

Podle něj chce Český rozhlas společně s Evropskou vysílací unií uspořádá na podzim mezinárodní konferenci o digitálním rozhlasovém vysílání. „Budeme rádi, když se nám podaří přizvat i zástupce evropských komerčních vysilatelů, protože bez spolupráce s komerčním sektorem se v tomto ohledu neobejde ani Český rozhlas,“ upozornil náměstek. 

Digitál a analog vedle sebe. Posluchači si sami zvolí, co chtějí  

Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu v únoru 2013 - Foto:  Teleko s.r.o

Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu v únoru 2013Foto:  Teleko s.r.o

Největší výhodu digitálního rádia představuje pro jejich provozovatele laciný provoz. Náklady na šíření digitálního vysílání tvoří jen zlomek nákladů na analog. 

Problémem mohou být pořizovací náklady na digitální vybavení a především zatím malý zájem posluchačů, kterým většinou kvalitní stereo příjem na VKV stačí. 

Jak tvrdí generální ředitel společnosti Teleko Tomáš Řapek, pro další rozvoj digitalizace rádií v České republice je potřeba především rozjet dlouhodobou informační kampaň: 

„Pravidelné rozhlasové vysílání máme už od dubna 2011. Očekávám, že širší odborná veřejnost se seznámí s podrobnostmi, které se týkají digitálního rozhlasu, a že celý proces povede k větší vědomosti o tomto systému a podpoře na všech úrovních, ať už ze strany státu, broadcasterů, provozovatelů, Českého rozhlasu, ale i posluchačů.“  

Tomáš Řapek by rád viděl Český rozhlas jako lídra digitalizace rádií v Česku. 

„Český rozhlas je zapojen v digitalizaci rozhlasového vysílání, má to dokonce v zákoně napsáno. I ze zkušeností ze zahraničí, kde veřejnoprávní rozhlasy jsou, snad mimo Itálie, vždy tahounem rozhlasové digitalizace, tak si to budu přát i u Českého rozhlasu,“ řekl Rádiu Česko generální ředitel Teleka.  

Řapek si ale - možná překvapivě - dovede představit i dlouhodobější paralelní existenci analogové a digitální sítě. 

„Bude na posluchači, jaký způsob šíření nebo poslechu si zvolí. Není to o tom, že se musí vysílat paralelně ty samé programy. Nová platforma nabídne nové programy. Jak už i Český rozhlas zmínil, chce nabídnout nové programy v nové platformě. Určitě nové programy nedostane do staré analogové platformy, protože tam prostě není místo.“ 

Posluchači budou inklinovat k digitálnímu rozhlasu, myslí si Tomáš Řapek:  

„Když už si koupí to nové hezké dobře hrající digitální rádio, tak proč by poslouchali to staré analogové šumící a s výpadky? Nechme to na trhu a hlavně na posluchačích, ať si vyberou, co chtějí. Ale analogové rádio určitě nevymře. Může se stát platformou pro komunitní rádia s malým dosahem.“  

České radiokomunikace testují DAB v Praze. Které stanice tam budou vysílat, tají  

Digitální radiopřijímač - Foto: Khalil Baalbaki

Digitální radiopřijímačFoto: Khalil Baalbaki

Budoucnost rádia vidí v digitalizaci i manažer pro rozvoj služeb a strategii Českých radiokomunikací Marcel Procházka: 

„Dnes (ve čtvrtek 31. ledna 2013 - pozn. aut.) jsme skutečně zahájili technické pilotní vysílání ve standardu DAB z televizního vysílače Praha-město. To znamená, že jsme připraveni začít vysílat i rozhlasové stanice, se kterými teď velmi intenzivně jednáme o obsahu, který budeme mít k dispozici do pilotního vysílání.“ 

Jací komerční vysílatelé ale mají o digitální vysílání v hlavním městě zájem, ovšem Procházka prozradit nechtěl. 

Stanoveným datem pro digitalizaci rozhlasového vysílání v České republice je rok 2025.  

„Moc času do roku 2025 není. Je potřeba na tom začít pracovat velmi intenzivně, protože digitalizace i na trzích, které jsou výrazně vyspělejší než Česká republika, trvá více než 10 let a ještě nebyla dokončena,“ tvrdí Marcel Procházka.  

Přechod na digitální rádia bude podle něj jednodušší než u televizního vysílání. 

„Technický plán přechodu byl velmi důležitý dokument pro televizní digitalizaci, kdy stejné frekvenční spektrum bylo použito pro analogové i digitální vysílání. Bylo velmi obtížné zkoordinovat frekvence tak, aby se analogové vysílače včas vypínaly, aby byly uvolněné pro digitální vysílání. V oblasti digitálního rozhlasového vysílání tomu tak není, protože pro digitální rozhlas jsou zkoordinovány kmitočty mimo stávající pásma FM a AM, takže přechod proces přechodu technicky nebude tak obtížný,“ dodal manažer Českých radiokomunikací. 

Teď je ale nutná příprava příslušné legislativy. 

 

Digitalizace tuzemských rádií. Pořad připravil Václav Sochor.

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Sochor  (vso), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Týden v médiích  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 1. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas