19. září  2011 v 15:07  rubrika: Také se stalo

Šetrné stavby zabraňují znečištění životního prostředí

smog - Foto: Stock Exchange

smogFoto: Stock Exchange

Největším znečišťovatelem životního prostředí není ani doprava, ani průmyslové továrny, ale administrativní budovy. Upozornit na to má Světový týden šetrného stavebnictví, který dnes začal v 50 zemích světa.

Praha není výjimkou. Akci u nás organizuje Česká rada pro šetrné budovy a její ředitel Petr Vogel připomíná: „Asi před rokem jsme si stanovili nelehký cíl. Od roku 2013 by se v Česku měly stavět jen nízkoenergetické domy a od roku 2015 dokonce jen budovy pasivní.“ 

Podle Petra Vogela je tento cíl reálný: „Pokud se podíváme na nízkoenergetický standard bytový, vidíme, že se ve velké míře, v desítkách procent,m tyto domy staví už dnes.“ 

Podobný trend je v posledních dvou letech vidět i u administrativních budov. „Za posledních pět let klesly náklady na vybudování energeticky šetrné budovy o polovinu,“ dodává Petr Vogel z České rady pro šetrné budovy. 

 

O největším znečišťovateli životního prestředí - o administrativních budovách - mluvíme s Petrem Vogelem, ředitelem České rady pro šetrné budovy a Martinem Svobodou, výrobním ředitele mdeveloperské společnosti JRD, která se specializuje na úsporné stavby.

Vložit na svůj web

Autor:  Rádio Česko
Pořad: Rozhovor Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do března 2012  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas