10. května  2012 v 15:18  rubrika: Také se stalo

Čedar bude mít oficiální hymnu. Hledá se textař

Sýr. Ilustrační foto - Foto:  Corel GALLERY

Sýr. Ilustrační fotoFoto:  Corel GALLERY

Britský národní poklad, sýr čedar bude mít oficiální hymnu. Britská sýrařská rada, o jejíž existenci měl málokdo dodneška tušení, vypsala soutěž o nejlepší text písně opěvující tento tradiční sýr. Na výběr je ze tří melodií, mezi kterými je i britská hymna. Úspěšný skladatel získá za odměnu dodávky čedaru na celý rok.

Sýr čedar prý pochází z 12. století a je nejslavnější ze 700 pojmenovaných sýrů ve Velké Británii. „Jeho prodej činí podle oficiálních údajů 51 % celkového objemu prodeje sýrů v Británii,“ řekl náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.  

„Sýrařská rada chce připomenout diamantové výročí královny, to je důvod, proč je mezi třemi nápěvy také britská hymna. Hlavní zájem je na tom, aby se spíš rozšířila pověst sýru čedaru, než aby byla jeho pověst nějakým způsobem zachraňována,“ dodal. 

A jak čedar vlastně chutná? 

„Osobně mám čedar rád jako tvrdý sýr. Je tedy poněkud ostrý a řekl bych, že se francouzským sýrům vyrovná, zvláště v kategorii těch tvrdých. Je rozlišován na normální a zralý a potom vyzrávající, zraje skoro 18 měsíců. Podle jedné verze ale jeho historie není úplně vzdálená francouzskému původu,“ uvedl Kocourek. 

 

Britský národní poklad, sýr čedar bude mít oficiální hymnu. Téma pro spolupracovníka ve Spojeném království Milana Kocourka.

Vložit na svůj web

Autor:  Markéta  Bartošová  (mba), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Zajímavosti z kultury, vědy a techniky  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas