19. října  2012 v 15:20  rubrika: Také se stalo

Drogy vyměnili za mičudu. Narkomani a bezdomovci letos získali bronzové medaile na svém fotbalovém šampionátu

Fotbalový míč - Foto: Stock Exchange Diane Groves

Fotbalový míčFoto: Stock Exchange Diane Groves

Žádná velká sláva, peníze a sponzoři tyhle fotbalisty bez domova nečekají, přitom patří ve světě ke špičce a hru si užívají. Z mistrovství světa v pouličním fotbale v mexickém hlavním městě Ciudad de México tento týden přivezli bronzové medaile.

Homeless World Cup bezdomovců a dalších sociálně vyloučených skupin je po paralympiádě druhá největší sociální sportovní akce na světě, jen letos se ho účastnilo 62 národních týmů. Cílem akce je pomoci sociálně vyloučeným integrovat se do společnosti. 

A to se daří, jak Rádiu Česko řekl vedoucí českého fotbalového týmu, výkonný ředitel občanského sdružení Sananim Jiří Richter: 

„Většina těch kluků, které my jsme vybrali a kteří kdy s námi na Homeless World Cup odjeli, tak už jsou ve fázi stabilizace, už jsou v nějaké následné péči, už jsou v přechodu do běžného normálního života. Například u drogově závislých je fáze doléčování, už si hledají zaměstnání, vracejí se k rodinám.“ 

Richter odhaduje, že 99 % z jeho fotbalistů už nebere drogy, nejsou bez domova a pracují jako běžní lidé. Dokládá to příběh kapitána týmu Martina z Brna:  

„Kdysi hrával v prvoligovém klubu ještě za dorost, byl velmi dobrý, velmi úspěšný, kariéra byla nastartovaná úžasně. Bohužel přišel rozvod v rodině, zůstal s mámou, ta ten fotbal tolik nepodporovala jako táta, začal sklouzávat, chytil se špatné partičky a nějakých sedm osm let bral drogy. Pak se mu stalo to, že potkal kamarády z toho svého týmu a najednou jim začal závidět. Viděl, že někteří z nich jsou úspěšní, že dosáhli těch cílů, které on měl, když byl mladý, a to ho otočilo. Začal znova hrát fotbal, sám se dokonce dostal ze závislosti,“ pochvaluje si ředitel Sananimu. 

Vybírat účastníky soutěže není jednoduché, protože v České republice na rozdíl od zahraničí neprobíhají soutěže. Sdružení na jaře osloví sociální služby s výzvou, aby sestavily fotbalové týmy a přijely s nimi na kvalifikaci, kde se utká 12 až 15 mužstev. „Z nich „reprezentační trenér“ vybere dvanáct třináct kluků a z nich 8 může jet reprezentovat,“ upřesnil Jiří Richter. 

Obliba Homeless World Cupu každoročně roste, před 9 lety se ho ve Štýrském Hradci zúčastnilo 18 zemí, teď v Mexiku 62 týmů z 54 zemí. Sponzoři se shánějí velmi těžko. 

„Když se nám podaří sehnat nějaké peníze, ta je to vždycky velká sláva. Letos jsme například tu kvalifikaci dělali za naprosto minimální peníze, asi za 15 000 korun. Grant nám dalo hlavní město Praha. Obecně se nám nedaří sehnat generálního partnera,“ posteskl si vedoucí českého fotbalového týmu. 

 

Homeless World Cup bezdomovců a dalších sociálně vyloučených skupin přibližuje vedoucí českého fotbalového týmu, výkonný ředitel občanského sdružení Sananim Jiří Richter.

Vložit na svůj web

Autor:  Dana Votýpková  (dnv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas