22. srpna  2012 v 11:00  rubrika: Také se stalo

Hořká vzpomínka na Brežněva: koktejl Vzteklý pes

Koktejl Vzteklý pes - Foto: Marián Vojtek

Koktejl Vzteklý pesFoto: Marián Vojtek

Premiéru magazínu Koktejl odvysílalo Rádio Česko 21. srpna. Kdysi autor pořadu Alex Mikšovic zaplatil toto datum svou novinářskou kariérou a jak sám řekl, je s podivem, že ho to dneska táhne k vodce.

Vodce se na Ukrajině říká gorilka, prozradil v našem vysílání majitel portálu Midlife.cz Leoš Grelich:  

„Většina Ukrajinců považuje za nejlepší značku Chortici, případně komerčně známější Nemiroff. Většinou k ní podávají plátky citronu posypané krystalovým cukrem. Pokud chcete ale jít do hloubky, musíte si někde v místním magazině nebo ještě lépe u někoho doma dát samohonku.“ 

Samohonka je kořalka ryze domácí výroby. „Ochutnal jsem jich několik a nazval po jejich autorech. Tak třeba Valjovka od jisté Valji z Černobylu: Do 30 litrů vody se přidá půl kila droždí a 7 kilo cukru. Směs se nechá kvasit a pak destiluje. Pokud nemáte vlastní samogonnyj aparat, obrátíte se na někoho, kdo ho má. Valja do destilátu přidává ještě tzv. kozácký ženšen, botanicky bršlici kozí nohu. Ta dodává samohonce barvu a opravdu velmi specifickou chuť,“ upozornil Grelich, který na svém chopperu nedávno projel Ukrajinou.  

Tabasko jako bacil vztekliny 

Jako hořkou vzpomínku na hlavního iniciátora srpnové okupace Leonida Brežněva namíchal Alex Mikšovic koktejl Vzteklý pes.  

Do parádní vysoké likérové sklenky dávkoval 2 cl malinového likéru. 

Na jeho vrstvu opatrně přidal 2 cl Chortice. Je podstatně lehčí, takže se vrstvy nesmíchají. 

A nakonec zakápl kombinaci několika kapkami Tabaska, jež má představovat právě bacila vztekliny. 

Zemřel Patrick Ricard 

V pátek večer se odebral jednou provždy k nebeskýmu báru Patrick Ricard, syn zakladatele společnosti známé od 70. let jako Pernod Ricard a - podle amerického týdeníku Fortune - Evropský podnikatel roku 2006. Její vedení převzal od svého otce v roce 1978, kdy mu bylo 33 let. A že se činil!  

Obrat v loňském roce dosáhl téměř osmi miliard eur a podílelo se na něm 18 000 zaměstnanců, mezi nimi i kolem 200 Čechů. Patrick Ricard navštívil několikrát Českou republiku, naposledy v červnu 2010 při příležitosti zahájení nového výrobního závodu Becherovky Original v Karlových Varech-Bohaticích.  

Čest jeho památce! 

Čeští skláři v knize rekordů 

Rekordní láhev The Famous Grouse - Foto:  Kavalierglass

Rekordní láhev The Famous GrouseFoto:  Kavalierglass

Angela Spindler-Brown, britská dopisovatelka magazínu Koktejl, zachytila v jihofrancouzských médiích zprávu o 170 centimetrů vysoké a 50 kilogramů těžké největší láhvi na whisky na světě. Pojme 228 litrů pálenky!  

„Zakázku jsme získali v tendru od největší skotské palírny The Edrington Group a nikdo jiný se zřejmě neodvážil láhev takových obřích rozměrů vyrobit. Parta fachmanů-sklářů z Kavalierglass Sázava nad Sázavou ji zhotovili ručně za čtyři dny. Je z čirého skla a přesně kopíruje tvar originálních litrových lahví The Famous Grouse,“ popsal ředitel prodeje a marketingu společnosti Bohemia machina Jiří Valenta. 

Láhev se podle něj plnila pálenkou čtyři hodiny: „Plnil jsem ji jako 197., ale nebyl jsem poslední,“ usmívá se Valenta.  

Tajným přáním zákazníka údajně bylo překonat rekord svého konkurenta Jack Daniel Distillery, který vlastní láhev o objemu 174 litry. „Ano, podařilo se. Komisař Guinessovy knihy rekordů osobně stvrdil na místě, že světový rekord je platný a zapsal láhev s 228 litry whisky do knihy jako největší whisky láhev na světě. Poprvé je teda české sklo zapsáno v Guinessově knize rekordů,“ dodal ředitel prodeje a marketingu.  

Barový kalendář 

22. srpna 1949 byl zahájen hrou T. S. Elliota The Cocktail Party se Sirem Alecem Guinnessem v hlavní roli Edinburský divadelní festival. Labužníky zaujalo neobvyklé přání záhadné postavy Sira Henryho Harcourt-Reillyho, který požadoval gin s vodou. Kombinace je známa jako Gin Twist Half & Half. 

25. srpna 1944 osvobodil Ernst Hemingway pařížský hotel Ritz a opět se usadil v Cambon Baru, aby si vypil svoje Martini. 

Přesně na měsíc a den o 50 let později, tedy v roce 1994, bar zahájil činnost pod novým jménem Hemingway Bar v čele s Head Bartenderem Colinem Peterem Fieldem; bar pro novináře, spisovatele a básníky poskytuje službu speciálního POSTE RESTANTE: Jejich korespondence je zde uložena ve speciální vitríně a předávána při jejich nejbližší návštěvě.  

25. srpna slaví narozeniny Sean Connery, představitel možná vůbec nejproslulejšího labužníka míšených nápojů. Bondova věta „Protřepat, nemíchat!" se stala co do frekvence 90. lidmi nejčastěji používanou frází známou z filmového plátna.  

A 27. srpna 1688 napsala Městská rada pražská novoměstskému hejtmanu, aby dovolil Krištofu Lampenovi z Rondelů a jeho dědicům šenk čaje, šerbetu a čokolády. Datum považujeme za počátek kaváren v Čechách. 

 

Jak se čeští skláři zapíší do Guinnessovy knihy rekordů, jak se míchá koktejl Vzteklý pes a zápisky z Barového kalendáře. To vše v magazínu Alexe Mikšovice.

Vložit na svůj web

Autor:  Alex Mikšovic, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Koktejl  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 26. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas