5. listopadu  2012 v 16:50  rubrika: Také se stalo

Kardiostimulátory včera a dnes: od ledničky po krabičku sirek. Američtí vědci teď pro ně navrhují nový zdroj energie

Kardiostimulátor - Foto: Steven Fruitsmaak, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

KardiostimulátorFoto: Steven Fruitsmaak, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Lidé s kardiostimulátory musejí po několika letech podstoupit operaci kvůli výměně baterií. Američtí vědci z Univerzity státu Michigan teď vymysleli zařízení, které by mohlo čerpat energii z tlukoucího srdce, a udržovat tak v chodu kardiostimulátor, do něhož by bylo zabudováno.

Jak informuje BBC, odborníci zdůrazňují, že zařízení je třeba ještě otestovat. Myšlenka s novým pohonem kardiostimulátoru je určitě zajímavá, řekl Rádiu Česko přednosta kardiocentra IKEMu Jan Pirk:  

"EKG, jak už sám název říká, je elektrokardiogram, který zachycuje elektrické potenciály ze srdce, čili to vůbec není sci-fi. Všichni víme, že tam je elektřina. To, že by se ta energie dala využívat, to je ohromná myšlenka, protože by to určitě usnadnilo život nemocným s kardiostimulátory. I když musím říct, že dnešní kardiostimulátory jsou úplně něco jiného, než byly ty, když já jsem začínal medicínu. Vyráběly se v Tesle Valašské Meziříčí a musely se měnit každé dva roky. Dneska ten kardiostimulátor vydrží určitě 7 i více let.“ 

Pirk uvedl, že první kardiostimulátor byl vyroben v 60. letech minulého století ve Švédsku a byl velký jako lednička. Postupně se přístroje zmenšovaly až do dnešní velikosti krabičky od sirek. 

„Dneska jsou to nejen kardiostimulátory, ale jsou to i tzv. kardiové defibrilátory, které nejen že umějí to srdce stimulovat, ale v případě závažné arytmie mu dají elektrický výboj a srovnají to,“ vypočítal výhody lékař. 

Výměnu baterií provádí kardiologové v místním znecitlivění. 

„Co může být mnohem svízelnější, je, pokud systém toho kardiostimulátoru a těch elektrod je infikovaný. A tomu by se předešlo, kdyby jednou ten přístroj byl vhojen a nemusel se znovu vynadávat. Potom by to vedlo ke snížení výskytu infekčních komplikací,“ přeje si přednosta kardiocentra IKEMu Jan Pirk. 

 

Budou v budoucnu zajišťovat chod kardiostimulátorů baterie? Otázka pro přednostu kardiocentra IKEMu Jana Pirka.

Vložit na svůj web

Autor:  Helena Berková  (hbe), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas