11. října  2012 v 14:40  rubrika: Také se stalo

Když se sejdou myšáci, vytvoří „sbor“ a pískají samičkám, zjistili vědci

Myš domácí, ilustrační foto - Foto: Matt Reinbold, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Myš domácí, ilustrační fotoFoto: Matt Reinbold, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Američtí vědci tvrdí, že myši jsou muzikální. Dovedou se prý naučit melodie, které slyší, jen tak, z poslechu. Jakmile se prý ocitne pohromadě parta myších samečků, vzájemně sladí melodie svých pískotů. Podle BBC se o práci vědců z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně píše v časopise Plos One.

Vedoucí výzkumu, doktor Erich Narcis se svěřil, že ta práce změnila jeho názor na to, jak myši pískají. Myšáci zřejmě mají bohatý sexuální život, podle starších výzkumů prý předvádějí samičkám složité melodie - jakési ultrazvukové myší serenády. 

O samičkách se ve výzkumu nemluví. 

„V živočišné říši vždycky platí zákon zachování rodu a většinou samci musí být aktivní. Myšákům jde o jedno: zaujmout svou budoucí partnerku. Čím lepší hlas, čím lepší intonace, tím větší úspěch. Nakonec když si to vezmete, tak zpěváci mají nejvíc fanynek,“ řekl pro Rádio Česko zoolog Evžen Kůs. 

Výzkum naznačuje, že snad myšáci dovedou měnit zvuky. Jak Kůs upřesnil, každé zvíře nějakým způsobem komunikuje, vydává zvuky. Lidský sluch je ale omezený a ultrazvuky a infrazvuky neslyšíme. 

„A dokonce i ryby, které člověk označil za němé, tak se ukázalo, že vedou velice bohatou komunikaci. Ale nejsou to písně jako takové, protože píseň je výtvor člověka. Dokonce i ptáci, kteří tzv. zpívají, tak to nejsou skladby tak složité, jak to dokáže člověk,“ uzavřel zoolog. 

 

Američtí vědci tvrdí, že myši jsou muzikální. Mluvíme se zoologem Evženem Kůsem.

Vložit na svůj web

Autor:  Helena Berková  (hbe), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas