25. července  2012 v 12:30  rubrika: Také se stalo

Mojito na Kubě je silné, teplejší a je v něm málo máty, hodnotí první dáma české mixologie

Kateřina Kluchová - Foto: Marián Vojtek

Kateřina KluchováFoto: Marián Vojtek

Z Kuby se nedávno vrátila barmaid pražského Hemingway baru Kateřina Kluchová. Tato první dáma české mixologie se tam jako vítězka českého finále zúčastnila Grand Prix Havana Club 2012.

Podle Kateřiny Kluchové, která navštívila kromě jiných i dva nejoblíbenější bary Ernesta Hemingwaye, drinky na Kubě vypadají úplně jinak než u nás:  

„Třeba co se týče mojita, tak u nás jsou hosté zvyklí na to, aby drink byl dokonale prochlazený, studený. Tam je nedostatek ledu, to závisí i na tom, že ten drink je teplejší, i soda je jiná, není tak perlivá a co se týče máty, tak je také úplně jiná, než je tady u nás,“ řekla barmaid v magazínu Koktejl.  

„Já nepiji tolik silné drinky, takže na mě bylo hodně silné. Mojito chutnalo jenom proto, že bylo v zásadě na Kubě, je silné, je teplejší a máty je tam minimum,“ dodala Kluchová.  

Ve studiu namíchala koktejl En el nombre del presidente. Skládá se z tříleté Havany, místo vermutu se přidává francouzská aperitivní specialita Dubonnet, maraschino, což je lehce nahořklý likér z balkánských třešní, a Bitter Havana Club. Na ozdobení se hodí kousek pomeranče.  

Barový kalendář 

26. července 1879 zemřel v Praze ve věku 75 let Jakub Pinkas, původně krejčí, posléze zakladatel stejnojmenné Plzeňské pivnice, kde se v hlavním městě poprvé čepovalo plzeňské pivo 

Téhož dne, ale roku 1912, přinesl do Prahy telegraf z Paříže zprávu, že v Epernay, druhém hlavní městě kraje Champagne, shořela továrna firmy Mercier, při němž byly zničeny 3 miliony láhví šampaňského.  

26. července 1932 v Harry's New York Baru v Paříži vytvořil J. Henry Cochrane z Pennsylvánie světový rekord v rychlosti pití piva: 2 litry zvládl za 11 sekund. 

28. července 1397 Václav IV. v reakci na nestřídmost Litoměřických nařídil, aby byli na křtiny zváni jen kmotři a nejvýše čtyři nejbližší přátelé, jimž smí být nabídnut nápoj; takové pití smí trvat maximálně tři hodiny.  

29. července 1983 zemřel v Mexico City španělský filmový režisér Luis Buńuel, který ve svých vzpomínkách vyjádřil svůj vztah k barům:  

"V barech jsem strávil rozkošné okamžiky. Bar je pro mne místem určeným k meditaci a k soustředěnému zamyšlení, bez něhož je život nemyslitelný. Když se octnu sám při posvátné hodině aperitivu v malém pokoji, kde mám seřazeny svoje láhve, rád si vzpomínám na bary, které jsem měl rád." 

 

Alex Mikšovic listuje Barmanským kalendářem a zpovídá vítězku českého finále Grand Prix Havana Club 2012 Kateřinu Kluchovou.

Vložit na svůj web

Autor:  Alex Mikšovic, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Koktejl  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 26. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas