15. června  2012 v 13:40  rubrika: Také se stalo

Na výstavu masožravých rostlin mouchy nenoste. Platí tam zákaz krmení

Masožravá rostlina Utricularia asplundii - Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Masožravá rostlina Utricularia asplundiiFoto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Možná znáte vědeckofantastickou knihu Den trifidů, ve které Zemi zaplaví pohyblivé masožravé rostliny z kosmu, které požírají lidstvo. Třeba ale nevíte, že trifid štítnatý je skutečná masožravá rostlina. Zatím žádná z botanických zahrad v Česku trifida nepěstovala. Od pátku je ale k vidění na 9. ročníku výstavy masožravých rostlin v pražské Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Trifid štítnatý roste v tropických deštných pralesech v afrických zemích a údajně se v Evropě pěstuje jen v několika specializovaných zahradách v Německu. 

„Je to africká liánovitá masožravá rostlina. Je relativně čerstvě popsaná, zkušenosti s jejím pěstováním jsou poměrně malé. Ta rostlina je problematická ohledně pěstování z důvodů, které ještě nejsou úplně známé, a navíc je jí v botanických zahradách velice poskrovnu. Je to největší perla naší výstavy,“ prozradil Rádiu Česko prezident společnosti pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana Patrik Hudec.  

V pražské botanické zahradě ale rostlina nezůstane. Návštěvníci na výstavě uvidí například mucholapky, rosnatky, tučnice nebo bublinatky. Krmení rostlin je zakázáno, upozornil Hudec:  

„Je to zakázáno. Ta rostlina se může překrmit, když to řeknu takto ne úplně odborně. Rostliny přijímají látky díky tomu, že žiji na chudších půdách, jsou na to adaptovány.“ 

Zájemci o pěstování si na výstavě mohou za řádově několik desítek korun koupit vlastní masožravou rostlinu.  

„Určitě bych doporučil rostliny, které se dají pěstovat v domácích podmínkách. Máme tady nějaké základní spektrum rostlin, které rostou velmi dobře celoročně, není s nimi žádný problém, mohou být normálně na parapetu. Pokud má někdo doma akvárium nebo skleník, tak se může pustit i do zajímavějších druhů,“ poradil prezident společnosti pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana. 

 

Výstava masožravých rostlin v pražské Botanické zahradě. Telefonujeme s prezidentem společnosti pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana Patrikem Hudcem.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace